České pamiatky prišli o turistov. Zatiaľ ich navštívilo o milión menej než vlani

24.05.2020 15:00

České kultúrne pamiatky, ktoré boli pre koronavírusové opatrenia uzavreté, navštívilo tento rok dosiaľ len približne 100.000 ľudí. Vlani to za rovnaký čas bolo o milión návštevníkov viac.

Národný pamiatkový ústav (NPÚ) preto vyčíslil straty na 125–135 miliónov korún (v prepočte 4,5–4,9 milióna eur), informoval vo štvrtok spravodajský webový portál Novinky.cz. Stovka hradov a kaštieľov otvorí svoje interiéry 25. mája.

„Veríme, že sa tieto straty podarí čiastočne pokryť počas letnej sezóny; očakávame zvýšený záujem zo strany tuzemských návštevníkov. Pokiaľ bude zo strany návštevníkov záujem, sme pripravení predĺžiť sezónu až do septembra,“ uviedla generálna riaditeľka NPÚ Naďa Goryczková.

Výnos zo vstupného predstavuje veľmi podstatnú časť rozpočtu NPÚ, ministerstvo kultúry mu však prisľúbilo pomoc.

Turisti musia počítať s hygienickými opatreniami. „Návštevníci i sprievodcovia budú mať rúška, budeme musieť zabezpečiť dvojmetrový odstup. Návštevníci si tiež budú musieť dezinfikovať ruky,“ priblížila riaditeľka.

Ľudia sa nebudú môcť zhromažďovať na nádvoriach, musia si prednostne objednať vstupenky a rezervovať si čas prostredníctvom internetu. Návštevníci budú musieť počítať aj s tým, že budú podľa priestorových možností tvoriť skupinky po piatich, maximálne po 20 ľuďoch.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Česko #kultúrne pamiatky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku