Grécko otvára reštaurácie a obnovuje dopravu na ostrovy. Aké tu bude leto?

25.05.2020 17:00

Grécko v snahe opätovne oživiť turistický ruch obnovilo v pondelok - po viac než dvoch mesiacoch - pravidelnú prepravu na ostrovy v Egejskom a Iónskom mori, kam sa turisti budú môcť z pevniny dostať trajektom aj letecky. V celej krajine sa takisto otvárajú reštaurácie, kaviarne a bary, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá.

Cestovať na grécke ostrovy mohli od konca marca, keď začali platiť prísne obmedzenia súvisiace s bojom proti pandémii nového koronavírusu, len ľudia, ktorí tam majú trvalý pobyt a dodávatelia tovarov.

Nízke počty nakazených však gréckej vláde umožnili naštartovať dovolenkovú sezónu skôr než sa pôvodne očakávalo, a to už 15. júna.

Grécky krízový štáb pre boj proti pandémii COVID-19 uviedol, že koncom mája zverejní zoznam krajín, ktorých občania budú môcť do Grécka pricestovať bez toho, aby museli ísť do povinnej dvojtýždňovej karantény, doplnila rakúska stanica ORF.

Na trajektoch a v reštauráciách platia prísne nariadenia týkajúce sa odstupu medzi ľuďmi a obmedzenia počtu pasažierov a hostí. Trajekty prepravia naraz len polovicu z doterajšej povolenej kapacity osôb, napísal denník Die Welt.

Pri jednom stole v reštaurácii budú môcť sedieť najviac šiesti ľudia a obsadených smie byť len polovičný počet stolov, vyplýva z nariadení krízového štábu.

Na gréckych ostrovoch evidovali doteraz len málo prípadov infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. Na piatich ostrovoch – Lesbos, Samos, Rodos, Zakynthos a Korfu – pribudnú v rámci preventívnych opatrení – nové jednotky intenzívnej starostlivosti, aké už existujú napríklad na Kréte.

Oblasť cestovného ruchu sa na gréckom hospodárstve podieľa viac než desiatimi percentami a prináša aj množstvo sekundárnych benefitov. Vlani navštívilo Grécko viac než 34 miliónov turistov, ktorí minuli v krajine 18,2 milióna eur, ako vyplýva z centrálnych údajov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Covid-19 #Grécko #koronavírus #letná dovolenka #leto
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku