Štúdia: Najbezpečnejšie v koronasvete je Švajčiarsko, Slovensko je v rebríčku 59.

, 15.06.2020 07:00
Switzerland Elections
Švajčiarsko. Ilustračné foto. Autor:

Podľa posledných správ je Švajčiarsko najbezpečnejšou krajinou na svete, pokiaľ ide o ochorenie Covid-19. Správu publikovala spoločnosť Deep Knowledge Group, ktorá sa špecializuje na regeneratívnu medicínu. Posudzovala bezpečnostné a rizikové faktory pre koronavírusy v 200 krajinách.

Švajčiarsko sa s celkovým skóre 752 bodov umiestnilo na špičke zoznamu na základe posudzovania 130 parametrov. Jeho efektívny systém monitorovania, program karantény, liečba a detekcia vírusu boli podľa Times of India rozhodujúce pri predchádzaní „nadmernému zaťaženiu“ v systéme zdravotnej starostlivosti krajiny.

Správatiež vysvetľuje, že Švajčiarsko sa umiestnilo na vrchole najmä kvôli pokračujúcemu poklesu miery šírenia infekcie a úmrtnosti a rôznych ďalších faktorov, ktoré krajine pomohli zabezpečiť zdravú postpandemickú ekonomiku.

Štúdia zoradila 200 krajín do štyroch úrovní bezpečnosti, Slovensko je v tretej, spolu s Českom, Španielskom, Francúzskom, Britániou, USA a ďalšími.

Podľa 250-stranovej správy Švajčiarsko nasleduje Izrael a Nemecko, zatiaľ čo Južný Sudán je zo všetkých najnebezpečnejší. Slovensko sa podľa štúdie umiestnilo na 59. mieste so ziskom 530 bodov.

Cieľom tejto štúdie je umožniť vládam poučiť sa zo silných a slabých stránok iných krajín, pokiaľ ide o zvládanie pandémie koronavírusu.

Štúdia hodnotila tiež opatrenia, ktoré krajiny prijali s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu, kvalitu lekárskeho systému krajín, ako aj odolnosť hospodárstiev.

Štúdia verí, že sa jej podarilo zachytiť výsledky všetkých krajín v ich priemere, aj keď treba uznať, že niektoré regióny postihla pandémia omnoho intenzívnejšie ako iné.

 1. Švajčiarsko
 2. Nemecko
 3. Izrael
 4. Singapur
 5. Japonsko
 6. Rakúsko
 7. Čína
 8. Austrália
 9. Nový Zéland
 10. Južná Kórea
 11. Spojené arabské emiráty
 12. Kanada
 13. Hongkong
 14. Nórsko
 15. Dánsko
 16. Tchajwan
 17. Saudská Arábia
 18. Maďarsko
 19. Holandsko
 20. Vietnam
 21. Kuvajt
 22. Island
 23. Bahrajn
 24. Fínsko
 25. Luxembursko

… ďalej

 • 28. Poľsko
 • 32. Slovinsko
 • 36. Chorvátsko
 • 43. Česko
 • 45. Španielsko
 • 48. Bulharsko
 • 53. Taliansko
 • 58. USA
 • 59. Slovensko
 • 60. Francúzsko
 • 61. Rusko

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Švajčiarsko #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku