Tunisko otvorilo po troch mesiacoch pozemné, morské a vzdušné hranice

Tunisko v sobotu po viac než troch mesiacoch znovu otvorilo svoje pozemné, morské a vzdušné hranice po tom, čo oznámilo, že sa mu podarilo dostať koronavírusovú pandémiu pod kontrolu. Informovala o tom agentúra Reuters.

29.06.2020 13:00
debata

Vláda zrušila všetky obmedzenia pohybu i podnikania po tom, čo tuniský premiér Iljás Fachfách 14. júna ohlásil, že krajina vyhrala boj proti šíreniu nákazy koronavírusu SARS-CoV-2.

V rámci uvoľnenia opatrení spustilo premávku niekoľkých spojení – do Ríma, Ženevy a Paríža miestne letisko Tunis-Carthage.

Pandémia ochorenia COVID-19 však mala výrazný dosah na oblasť turistického ruchu, ktorý k hrubému domácemu produktu (HDP) v krajine prispieva takmer desiatimi percentami.

V dôsledku uzatvorenia hraníc a reštriktívnych opatrení súvisiacich s pandémiou zostali hotely a turistické rezorty v krajine prázdne. Príjmy z cestovného ruchu tak za prvých päť mesiacov roku 2020 klesli o 50 percent v porovnaní s rovnakým obdobím vlani.

Očakáva sa, že ekonomika v krajine tento rok zaznamená v dôsledku pandémie pokles o sedem percent, čo je najhorší hospodársky pokles za takmer 60 rokov, uviedol tamojší minister pre rozvoj a investície. Zamestnanie stratí 275.000 ľudí, uvádza sa vo vládnej štúdii vypracovanej v spolupráci so Spojenými štátmi, dodal.

V Tunisku sa novým druhom koronavírusu nakazilo dosiaľ 1064 osôb a 50 na následky ochorenia COVID-19 zomrelo.

debata chyba
Viac na túto tému: #Tunisko #koronavírus #Covid-19