14 tipov na výlety po severnom Slovensku: Krásne scenérie s ropou aj vodopádmi

Žilinu nazvali v minulosti básnici "perlou na Váhu". Má bohatú históriu, prežila zničujúci požiar, zemetrasenie i mor. Dnes je štvrtým najväčším slovenským mestom obklopeným malebnými zákutiami Kysúc či Malej Fatry.

02.07.2020 15:15
Strečno Foto:
Strečno.
debata

Žilina: Mesto sa rozprestiera v údolí Váhu a sútoku riek Kysuce a Rajčanky pod tromi kopcami – Stravníkom, ktorý je rajom pre paraglidistov, Hradiskom a Dubňom. Aj preto Žilinu volajú mestom pod Dubňom. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1208. Spomínaná je pod názvom „terra de Selinan“. Mestský erb patrí k najstarším na Slovensku. Významnou pamiatkou mesta je Žilinská kniha (1378), v ktorej sa nachádza najstarší zápis v slovenskom jazyku na území Slovenska (1451). Žilina je mestom dopravy aj vďaka Žilinskej univerzite, ktorú sme dlhé roky poznali ako Vysokú školu dopravy a spojov.

Súľovské skaly: Patria medzi najstaršie prírodné rezervácie na Slovensku. Tvoria rozmanité útvary – veže, brány, či okná, ktoré vytvorili skalné mesto, čo je na Slovensku výnimočný fenomén. Náučný chodník je dlhý 7,5 km a vedie až k Súľovskému hradu z 15. storočia.

Malá Fatra: Je to štvrté najvyššie pohorie na Slovensku. Najvyšším vrchom je Veľký Kriváň (1708,7 m. n. m.). Je popretkávaná jaskyňami a nachádzajú sa v nej aj vodopády. Najväčší a najznámejší – Šútovský vodopád má 38 m. Od roku 1988 je to národný park.

Vrátna dolina: Začína sa neďaleko obce Terchová, v ktorej sa narodil a vyrastal Juraj Jánošík. Je súčasťou národného parku Malá Fatra.

Rajecké Teplice: Známe kúpeľné mestečko s liečivými termálnymi prameňmi na pohybové a nervové ochorenia. Prvý kúpeľný dom postavili už v roku 1610. Nad mestečkom sa vypína vrch Skalky a Slnečné skaly, ktoré sú národnou prírodnou rezerváciou.

Betlehem v Rajeckej Lesnej: Unikátne dielo rezbára Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc, v drevenom betleheme sa nachádza asi 300 postavičiek. Je to pravdepodobne najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete.

Čičmany: Pomaľované drevenice pozná väčšina Slovákov. Obec so zrubovými domčekmi bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Dreveničky ako z rozprávky, tak vyzerajú dnešné... Foto: Tatiana Michalková, Pravda
Čičmany Dreveničky ako z rozprávky, tak vyzerajú dnešné Čičmany.

Lietavský hrad: Patrí medzi najväčšie a najzachovalejšie zrúcaniny. Nachádza sa neďaleko Žiliny v smere na Rajec. Túto pevnosť z 13. storočia nepriateľ nikdy nedobyl. Na hrade sa narodil Juraj Thurzo, ktorý sa v roku 1609 stal uhorským palatínom.

Kamenné gule v Megoňkách: Kamenné útvary sú svetovým unikátom, porovnávajú ich s Nebeskými vajcami na Veľkonočných ostrovoch. Osada Megoňky sa nachádza v čadčianskej mestskej časti Milošová. Gule majú priemer od 30 cm až do 2 m. Vznik skalných gúľ dosiaľ nikto uspokojivo neobjasnil.

Ropný prameň v Korni: Ide o európsky unikát – ropa tu prirodzene vyteká na povrch a sústreďuje sa v jazierku s priemerom do 2 metrov.

Kronerov rodný dom v Staškove: Obľúbený herec Jozef Kroner hral okrem iného vo filme Obchod na korze, ktorý v roku 1966 získal Oscara. Jeho rodný dom sa nachádza v Staškove, od roku 2011 je otvorený ako pamätná izba aj pre verejnosť. Turisticko-náučný chodník odtiaľto vedie až na hranicu s ČR.

Stará Bystrica: Nachádza sa v nej prvý slovenský drevený orloj, ktorý ako jediný ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Považujú ho za najpresnejší orloj na svete. Zároveň je aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku.

Úvraťová železnica Nová Bystrica: Časť Kysucko-oravskej lesnej železnice je národnou kultúrnou pamiatkou. Úvraťový systém prekonáva veľký výškový rozdiel na krátkej vzdialenosti.

Hrad Strečno: Stojí v Malej Fatre na 103 m vysokej strmej vápencovej skale vo výške 420 m. Kedysi to bola najbezpečnejšia pevnosť horného Považia. Koncom 17. storočia ho na príkaz cisára Leopolda zrúcali. V 80. rokoch 20. storočia sa začalo s jeho konzerváciou a obnovou, dnes to je národná kultúrna pamiatka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #severné Slovensko