Aj druhé miesto patrí severskej krajine – umiestnilo sa tam Dánsko. Tretie je Holandsko a na štvrtom mieste opäť škandinávska krajina – Nórsko, píše Ceoworld.
Schéma diskriminácie žien a zločinov, ktorých sa na nich najčastejšie dopúšťajú, je všade viac-menej rovnaká. V jednotlivých krajinách je však odlišná ich intenzita a objem.
Úlohu pri (ne)dodržiavaní rodovej rovnosti a (ne)vnímaní ženského tela ako objektu zohrávajú regionálne, rasové a sociálno-ekonomické faktory.
Faktom však je, že na svete neexistuje krajina, ktorá by bola stopercentne bezpečná a priateľská pre ženy a ich slobodný život. Pokiaľ ide o rovnaké práva, sociálne začlenenie a pocit bezpečia, niektoré krajiny sú na tom lepšie ako iné.
Časopis CEOWORLD vydal výsledky prieskumu v podobe správy „Najlepšie krajiny pre ženy“ a rebríčka na základe výpovedí 256 700 respondentiek po celom svete.
Celkové hodnotenie 156 štátov vzišlo zo vzájomného porovnávania v kategóriách: rodová rovnosť, pomer žien a mužov na politických postoch, pocit bezpečia (ženy nad 15 rokov uvádzali, či sa cítia bezpečne vonku samé v noci), rovnosť príjmov, dodržiavanie ľudských práv, posilňovanie postavenia žien, priemerný počet rokov žien strávených vzdelávaním, počet pracujúcich žien vo veku 25 a viac rokov, stav začlenenia žien do spoločnosti.
- Švédsko
- Dánsko
- Holandsko
- Nórsko
- Kanada
- Fínsko
- Švajčiarsko
- Nový Zéland
- Francúzsko
- Nemecko
- Luxembursko
- Rakúsko
- Taliansko
- Španielsko
- Japonsko
… 152. Niger, 153. Sýria, 154. Čad, 155. Somálsko, 156. Stredoafrická Republika