Bratislavský kraj zaznamenal radikálny pokles počtu návštevníkov

25.07.2020 09:00

Bratislavský kraj zaznamenal tento rok pre pandémiu nového koronavírusu radikálny pokles počtu návštevníkov. Súvisí s tým aj výrazne nižšia vyťaženosť hotelových zariadení počas letnej sezóny.

Pobytové hotely hlásia pokles od 30 do 40 percent, mestské hotely evidujú oproti roku 2019 pokles počtu prenocovaní až o 70 percent, informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Bratislavský kraj bol pritom vlani jednou z najvyhľadáva­nejších turistických destinácií na Slovensku. Zaznamenal takmer 1,6 milióna návštevníkov a bezmála 3,3 milióna prenocovaní.

„Smerovala sem až štvrtina všetkých návštevníkov Slovenska. Cez sektor cestovného ruchu do bratislavského regiónu tieklo ročne viac ako 100 miliónov eur,“ priblížila Forman s tým, že na dani za ubytovanie vybrala samospráva približne 4,7 milióna eur.

Dôsledkom koronakrízy je zároveň pokles zamestnanosti v celom sektore cestovného ruchu i krach niektorých prevádzok a inštitúcií. Kraj i hlavné mesto preto na podporu cestovného ruchu v regióne spustili viacero kampaní.

Rozhýbať cestovný ruch v slovenskej metropole má napríklad kampaň 72-hodinové mesto, zameraná najmä na domácich návštevníkov, ale aj prihraničné oblasti Českej republiky a Rakúska. Jej súčasťou je tiež projekt, v rámci ktorého vybrané bratislavské hotely darujú návštevníkom k dvom nociam tretiu zadarmo.

Pokračuje tiež projekt Turistom vo vlastnom meste, ktorý sa zo Starého Mesta rozširuje do ostatných mestských častí.

Ponúkame širokú paletu zážitkov v oblasti kultúry alebo histórie, nájdete tu množstvo galérií, parkov, múzeí, cyklotrás, ale aj možnosti pre nočný život či športové vyžitie," poznamenal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Bratislavský kraj spustil kampaň Dovolenkujeme v našom kraji. „Nákupom lokálnych produktov a využívaním lokálnych služieb podporíme zamestnanosť v regióne. Ak tu budeme aj dovolenkovať, naše peniaze ostanú práve tam, kde žijeme, tam, kde ich teraz najviac potrebujeme,“ vysvetľuje predseda BSK Juraj Droba.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#turisti #koronavírus #cestovný ruch #Bratislavský kraj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku