Zámok, na ktorý grófi nezabudli

Útulné, luxusné, atraktívne. Ktoré historické hotely v našej krajine stoja za návštevu? Tipy Pravdy si môžete prečítať každý piatok.

, 21.08.2020 12:00
Galicia Nueva Foto:
Galicia Nueva
2

Zámok, ktorý tróni na kopčeku nad obcou Halič, si toho pamätá veľa. Kým sa premenil na „klenot Novohradu“, musel prejsť náročnou cestou. Zažil časy rozkvetu aj úpadku. Dnes je z neho zámocký hotel Galicia Nueva, ktorý vlani v súťaži historických hotelov získal 1. miesto ako najromantickejší hotel Európy.

Vzlety aj ťažké časy

V roku 1386 povolila uhorská kráľovná Mária šľachticovi Štefanovi Lossonczymu, aby na mieste pôvodnej pevnosti z 13. storočia znovu postavil kamenný hrad. V 16. storočí sa do sídla nasťahoval jeden z najstarších rodov v Uhorsku – Forgáčovci, ktorí ho vlastnili až do roku 1948.

„Grófska rodina bola veľmi prívetivá. Nežila uzavretá, ale chodievala medzi bežných ľudí a pritom starostlivo udržiavala svoje panstvo,“ hovorí projektová manažérka hotela Galicia Nueva Regína Vidová.

Pamätníci spomínajú, že muži z rodu Forgáčovcov boli vysokí, mali výrazný orlí nos a ženili sa na tú dobu v neskoršom veku.

Rodina na svoje sídlo nezabudla dodnes, zámocký hotel pravidelne navštevuje. „Sme v úzkom kontakte s bývalými majiteľmi – s Diane, dcérou poslednej grófky Johanny, ktorá sa na zámku v roku 1939 vydávala. Krásnym okamihom bolo pre nás stretnutie s dcérou grófa Antala Antonellou a veríme, že na zámok raz zavíta aj posledný potomok Forgáčovcov „po meči“, ktorý žije v Brazílii,“ opisuje Vidová.

Na vzhľade zámku sa v priebehu storočí podpísali povstania aj vojny a premenili ho na ruiny. Obnovovať ho začali v 18. storočí. Vtedy v ňom pribudla aj slávnostná sála, ktorú skrášlila nádherná fresková výzdoba.

Apartmán mezonet. Foto: Galicia Nueva
Galicia Nueva Apartmán mezonet.

„Návrh vzácnej výmaľby Župnej siene vypracoval dvorný maliar cisárovnej Márie Terézie Jozef Ignác Mildorfer,“ približuje Vidová. „Maľba do mokrej omietky (freska) v takomto rozsahu nemá na Slovensku v nesakrálnej stavbe obdobu,“ dopĺňa.

Koncom 19. storočia začal písať zámok v Haliči svoju ďalšiu kapitolu. František Wenckheim dal na počesť svojej manželky z rodu Forgáčovcov celú budovu zrekonštruovať. Pred zámkom vyrástol francúzsky park s rozáriom.

„Legenda hovorí o únose krásnej manželky grófa Forgáča lúpežným rytierom Imrichom Balassom na Divínsky hrad. Pred jej očami vraj Balassa vyhodil svoju vlastnú manželku aj s kňazom z okna komnaty, v ktorej ju väznil. Našťastie, Halič a Divín vraj spájala tajná chodba, ktorú môžete v zámockom parku skúsiť pohľadať aj dnes, a ňou gróf Forgáč svoju milovanú ženu priviedol späť,“ prezrádza Vidová.

Po rokoch rozkvetu však pre zámok opäť nastali horšie časy. Dve svetové vojny, necitlivý prístup komunistov, ktorí ho prestavali a značne narušili jeho pôvodnú štruktúru, zriadenie JRD a neskôr ústavu pre mentálne postihnutú mládež zámku neprospeli.

Od roku 1993 bol opustený, kraľovala v ňom len divoká príroda a vandali a postupne chátral.

Dvorana. Foto: Galicia Nueva
Galicia Nueva Dvorana.

Starý v novom

Prelomovým bol rok 2005. Košická spoločnosť IMET kúpila Haličský zámok od VÚC Banská Bystrica. Nový vlastník mu vdýchol život a obnovil jeho zašlý lesk. Neskôr prikúpil aj okolité pozemky s anglickým lesoparkom a rybníkom, ktoré sú spolu so zámkom zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok.

„Impulzom, ktorý viedol akcionárov spoločnosti ku kúpe zámku, bola hlboká úcta a pokora pred fortieľom a majstrovstvom predkov, snaha zanechať pre budúce generácie kultúrne a historické dedičstvo, ktoré si nezaslúži ostať nepovšimnuté,“ približuje Vidová.

Dôkladná rekonštrukcia renesančno-barokového zámku, vrátane prípravnej fázy, trvala desať rokov, kým v roku 2016 otvoril svoje brány ako moderný hotel, no s pôvodným geniom loci. Zrodil sa štvorhviezdičkový zámocký hotel Galicia Nueva, v preklade Nová Halič.

„Keďže v interiéri zámku sa zachovali nástenné maľby, cyklus Apoteóza uhorských panovníkov, ktorých súčasťou sú i latinské nápisy, aj v názve hotela je použitá latinčina,“ vysvetľuje Vidová.

Galicia Nueva. Foto: Galicia Nueva
Galicia Nueva Galicia Nueva.

Zámok, ktorý bol kedysi sídlom aristokracie, sa premenil na miesto pre všetkých milovníkov histórie a noblesy, s výborným jedlom a možnosťami aktívneho oddychu. Päťdesiat izieb a apartmánov, zariadených v rôznych historických a umeleckých štýloch, ponúka nadštandardné ubytovanie a pohodlie.

O gastronomický aj architektonický zážitok sa postará zámocká reštaurácia Rosalia s plochou klenbou a bohatou štukovou výzdobou, dvorana Arcadia, v ktorej sa spájajú prvky pôvodného staviteľstva s moderným prestrešením zo skla, a vináreň Nicolaus s letnou terasou. Bar Kupola na najvyššom poschodí ponúkne príjemné posedenie a jedinečný výhľad na široké okolie Haliče, až na Nízke Tatry.

Zámocký hotel je ideálnym miestom pre romantické svadby, veľkolepé plesy, ale aj štýlové kongresy a rokovania. Hosťom ponúka aj wellness centrum s bazénom, saunami, masážami a vírivkou.

Na prechádzky láka veľký zámocký park s rybníkom, atrakciou je romantická plavba loďkou k pôvodnému ostrovu v strede. Na brehu je altánok s občerstvením. Na svoje si tu prídu aj cyklisti, rekreační rybári či tenisti. Deti poteší ihrisko a minifarma.

Bar Kupola. Foto: Galicia Nueva
Galicia Nueva Bar Kupola.
Kupola
Jedna z izieb.
+4Apartmán
		mezonet.

Kam na výlet: 4 tipy v okolí

  • 1/ Tatárske pivnice pri Ľuboreči – do pieskovca ich vraj vytesali pred 400 rokmi, v čase tatárskych nájazdov slúžili ako úkryt pre ľudí aj dobytok.
  • 2/ Synagóga v Lučenci – secesnú budovu zo začiatku 20. storočia navrhol maďarský architekt Leopold Baumhorn. Je jednou zo štyroch rovnakých na svete, ďalšie sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a Tel Avive.
  • 3/ Kaštieľ Divín – v Zichyho kaštieli sa nachádza Múzeum histórie obce.
  • 4/ Mučínska jaskyňa – malá jaskyňa (dlhá 12 m), stará 19 miliónov rokov, vznikla zvetraním zuhoľnateného stromu, ktorý pokryl sopečný popol.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Leto na Slovensku #historické hotely #dovolenka na Slovensku