Už je to tu. Prvé aerolínie zavedú expresné testovanie na Covid-19

, 25.09.2020 07:00
lietadlo, doprava, Nemecko, Boeing, Lufthansa
Boeing 747 nad Frankfurtom. Ilustračné foto. Autor: ,

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa plánuje začať s rýchlymi testami antigénu na Covid-19.

Cestujúcich chce testovať už od októbra, informovala agentúra Reuters.

Tento krok by mohol znamenať pozitívny zvrat pre oživenie cestovného ruchu, ktoré bude závisieť od dostupnosti testovania a rýchlych výsledkov, uvádza Travel pulse.

Obavy turistov o svoju bezpečnosť spojené s neustále sa meniacou celosvetovou spleťou obmedzení a požiadaviek karantény pre koronavírus totiž doposiaľ prevažujú nad motiváciou cestovať.

Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) verejne vyzvalo na sprístupnenie rýchlych a cenovo dostupných testov pre všetkých cestujúcich pred ich odletom ako alternatívu k súčasným karanténnym opatreniam.

„Karanténne opatrenia znemožňujú zotavenie odvetvia,“ uviedol podľa Washington Post Alexandre de Juniac, generálny riaditeľ IATA.

„Až 83 percent cestujúcich v nedávnom prieskume v 11 krajinách uviedlo, že nezačnú zasa cestovať, ak existuje hrozba, že budú musieť ísť v cieľovej destinácii do karantény. Je to veľmi jasný signál, že toto odvetvie sa neobnoví, kým nenájdeme alternatívu ku karanténe.“

„Kľúčom k obnoveniu slobody cezhraničnej mobility je systematické testovanie všetkých cestujúcich na Covid-19 pred odletom,“ pokračoval.

Doteraz odvetvie leteckej dopravy do veľkej miery podporovalo použitie testov polymerázovej reťazovej reakcie (PCR), ktoré sú veľmi presné, ale ich spracovanie trvá až niekoľko dní, a tak aj na výsledky treba čakať pridlho.

Antigénové testy sa však dajú spracovať priamo na mieste bez zložitého vybavenia a výsledky môžu poskytnúť už zhruba do 15 minút.

Spoločnosť Lufthansa najskôr sprístupní nové testy na antigén iba cestujúcim v prvej a obchodnej triede, keďže zásoby sú momentálne obmedzené.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#PCR testy #Lufthansa #letectvo #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku