Chodník, ktorý lemujú informačné tabule či drevené plastiky, otvorili v sobotu zástupcovia obcí Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) i dobrovoľníci. Tomuto projektu venovali dlhé roky.
„Náučný chodník Po stopách Maginhradu sa začal budovať už v roku 2012. Na jeho vybudovanie do finálnej podoby sa preinvestovalo takmer 75.000 eur a podieľalo sa na ňom veľa dobrovoľníkov,“ konštatovala Zuzana Študencová, predsedníčka Mikroregiónu Rimava a Rimavica.
„Náš región vie ponúknuť veľa možností pre turistov, ktorých tu chceme udržať viac ako jednu noc. Náučný chodník má 6,5 kilometra, návštevníkov sprevádzajú po jeho trase tabule s textom, ktorý približuje históriu a krásne prostredie, má 12 zastavení a z rozhľadne Maginhrad vidno celý náš región,“ zdôraznila Študencová.
Prácu dobrovoľníkov ocenil i predseda BBSK Ján Lunter, ktorý prišiel v sobotu na otvorenie a bol prekvapený, čo všetko vytvorili miestni obyvatelia. Pripomenul, že kraj tiež prispel k otvoreniu tejto turistickej atrakcie na juhu BBSK.
Vrch Maginhrad v okrese Rimavská Sobota síce nepatrí medzi najznámejšie slovenské kopce, ale viažu sa k nemu viaceré ľudové povesti a bol inšpiráciou aj pre štúrovského básnika Jána Bottu.
Ten sa narodil vo Vyšnom Skálniku a 430 metrov vysoký vrch je ústredným motívom jeho diel Povesť Maginhradu a Báj Maginhradu. Obe básne vychádzajú zo starších ľudových rozprávok a povestí. Aj o nich sa už teraz vďaka náučnému chodníku dozvedia návštevníci rimavskosobotského regiónu.