Malé krátery s minerálkou: Prejdite sa terasou Mičinských travertínov

, 06.10.2020 07:00

Ak vás lákajú geologické pozoruhodnosti, zamierte na stredné Slovensko, kde nájdete Národnú prírodnú rezerváciu Mičinské travertíny.

Mičinské travertíny. Zdroj: TASR

Medzi Banskou Bystricou a Zvolenom je malá odbočka smerom k obciam Dolná Mičiná a Čerín. Podľa druhej z nich je pomenovaná travertínová terasa s travertínovými krátermi – Mičinské travertíny.

Z malých kôpok, ktoré vyzerajú ako kužele, misky, či dokonca ako miniatúrne jaskynky, vyvierajú pramene minerálnej vody.

Niektoré z kráterov, ktoré zaujmú svojou hrdzavou farbou, stále rastú. To vďaka vode s vysokým obsahom minerálov, ktoré sa usádzajú pri vývere, a tak navyšujú svoju travertínovú kôpku.

Pomedzi travertínové kráteríky a jazierka vás prevedie náučný chodník. Na jeho začiatku vás o prírodnej rezervácii poinformuje tabuľa, vedľa je prístrešok, v ktorom môžete načerpať pred cestou silu aj si nabrať minerálnu vodu do fľaše.

Národná prírodná pamiatka leží na území Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Toto územie vyhlásili v roku 1979, neskôr novelizovali v roku 1992. Zaberá plochu 3 832 hektárov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#minerálna voda #Dolná Mičiná
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku