Polícia varuje: Vyhýbajte sa vojenským obvodom, vystavujete sa ohrozeniu

05.11.2020 09:55

Vojenská polícia upozorňuje ľudí, že vstupom do vojenského obvodu v čase zákazu sa vystavujú vážnemu ohrozeniu. Ako v tlačovej správe opisuje hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková, vyskytli sa aj incidenty, keď bolo pre prítomnosť ľudí v dopadových plochách nutné prerušiť aj ostré streľby.

Vojenská polícia zdôrazňuje, že od doby vyhlásenia núdzového stavu na Slovensku platí na územie vojenského obvodu alebo na jeho časť dočasný zákaz vstupu.

Vojenskí policajti zároveň dodávajú, že s prihliadnutím na súčasnú situáciu sa zameriavajú prioritne na osoby pohybujúce sa na miestach v čase, keď je priestor uzatvorený z adekvátnych bezpečnostných dôvodov.

Ide napríklad o ostré streľby, testy munície, trhavín a podobné činnosti, pri ktorých bezprostredne hrozí prítomným nepovolaným osobám vážne ohrozenie.

„Vojenská polícia sa v praxi často stretáva s nerešpektovaním tohto zákazu zo strany obyvateľstva, ktoré tieto lokality, vrátane vysoko rizikových miest, navštevuje kvôli oddychu v prírode,“ dodala Vojenská polícia.

Ako príklad uvádza prípad ostrých strelieb z 15. októbra či streľby delostreleckou muníciou z 22. októbra, keď musela byť činnosť ukončená, pretože v dopadovej ploche, ktorá je považovaná za miesto s trvalým zákazom vstupu, sa vyskytovali hubári a často aj celé rodiny s deťmi.

„Takouto hrubou nezodpovednosťou dochádza nielen ku ohrozeniu života a zdravia, ale tiež ku škodám na majetku, nakoľko ide o veľmi špecifické odborné a z finančného hľadiska vysoko nákladové činnosti za použitia množstva odborného personálu a techniky, pretože táto činnosť sa musí opätovne vykonať v inom termíne,“ zdôrazňuje Vojenská polícia.

Ďalším príkladom je prípad, keď bola činnosť pri trhacích prácach zastavená iba sekundy pred výbuchom.

Opäť to bolo z dôvodu výskytu civilných osôb v blízkosti týchto prác, čo znamená nebezpečenstvo nielen pre prítomné civilné osoby, ale aj pre všetok personál, ktorý sa na takejto činnosti podieľa.

Vojenská polícia uvádza aj príklad z 1. novembra 2020, keď bola vo vojenskom obvode nahlásená nezvestná osoba, ktorú našli bez zdravotných následkov. Situácia si však vyžiadala nasadenie šiestich policajtov, štyroch príslušníkov Hasičského a záchranného zboru SR a štyroch vojenských policajtov.

Nezvestná osoba sa odpojila od rodiny hubárov a stratila sa v priestore vojenského obvodu.

„Nasadenie potrebných zložiek spôsobilo ďalšie zaťaženie už aj tak značne vyťaženého personálu silových a záchranných zložiek, ktoré v tom čase plnili úlohy spojené s operáciou Spoločná zodpovednosť,“ uzavrela Vojenská polícia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vojaci #streľba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku