Zlepšiť ochranu vtáctva v povodí Dunaja má medzinárodný projekt za účasti siedmich krajín

17.11.2020 13:45

Zlepšiť ochranu vtáctva v povodí Dunaja je úlohou nového projektu LIFE Danube Free Sky, do ktorého sa počas najbližších piatich rokov zapojí sedem krajín, informoval koordinátor projektu Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

Hlavným cieľom projektu bude inštalovanie prvkov, ktoré zlepšia viditeľnosť drôtov a bezpečnosť stĺpov elektrického vedenia pre vtáctvo. Vtáky tak nebudú narážať do stĺpov či zomierať po zásahu elektrickým prúdom z elektrického vedenia.

Do projektu sa zapojí Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko a Bulharsko. Celkovo 15 partnerských organizácií zo spomínaných krajín bude najprv skúmať 2 047 kilometrov elektrického vedenia v povodí Dunaja.

Organizácie následne prostredníctvom špeciálnej metodiky vyhodnotia najrizikovejšie oblasti. Na 245 kilometroch najviac rizikových elektrických vedení následne budú inštalovať prvky pre zviditeľnenie drôtov elektrického vedenia a rovnako prvky pre zvýšenie bezpečnosti na 3 200 najrizi­kovejších podperných stĺpoch.

„V minulosti sme podobný projekt LIFE Energia v spolupráci s partnermi úspešne uskutočnili na Slovensku. Na medzinárodných stretnutiach sme zistili, že organizácie v zahraničí riešia podobné projekty a tak sme sa dohodli na medzinárodnom projekte. Prvú žiadosť o podporu projektu nám pred pár rokmi Európska komisia pre niektoré výhrady neschválila. Teraz sme pozmenenú žiadosť podali opäť a Európska komisia projekt odsúhlasila,“ povedal Marek Gális.

Projekt je zameraný najmä na ochranu dvanástich konkrétnych druhov vtákov, pozitívny dopad však má mať na všetky druhy vtákov v oblasti. Tých je iba v dolnej časti Dunaja a jeho delte približne 331.

Oblasť je domovom napríklad pre vzácneho pelikána kučeravého či aj 90 percent svetovej populácie bernikly červenokrkej.

Projekt LIFE Danube Free Sky bude zasahovať 23 chránených vtáčích území a deväť významných vtáčích území. Projekt je súčasťou programu LIFE, finančne ho podporila Európska únia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Dunaj #ochrana prírody #vtáky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku