Áno, aj také sú. Tieto krajiny doteraz nehlásili žiadne prípady COVID-19

, 18.12.2020 07:00

Choroba sa stále nekontrolovane šíri po celej planéte, no napriek veľkým prírastkom sú stále miesta, odkiaľ žiadne prípady doposiaľ ešte nenahlásili.

Vo väčšine prípadov ide o izolované tichomorské ostrovné krajiny, ktoré majú „sociálny dištanc“ vo svojich zvykoch. Niektoré ďalšie miesta však nemajú prípady zrejme len preto, že pandémiu jednoducho popierajú.

Tu je zoznam 10 krajín, ktoré nenahlásili žiadne prípady nákazy novým koronavírusom.

Tuvalu

Tuvalu, ktoré sa skladá z deviatich koralových atolov roztrúsených na ohromujúcich 1,3 milióna štvorcových kilometroch, dokázalo do dnešného dňa udržať svoju populáciu 10 000 ľudí bez COVID-19.

Jeho izolovaná poloha v Pacifiku medzi Austráliou a Havajom je pravdepodobne hlavným faktorom jeho úspechu, ale vírusu pomohli zabrániť aj prísne karanténne opatrenia, obmedzené verejné zhromaždenia a pokuty za šírenie dezinformácií.

Turkménsko

V marci turkménska autoritárska vláda zakázala používanie slova koronavírus a vyhrážala sa zatknutím osôb, ktoré by nosili na verejnosti masky či rúška.

Potom vláda zmenila názor a vyzvala občanov, aby používali masky na ochranu pred „toxickým prachom“.

Turkménsko, ktoré sa nachádza v strednej Ázii a pandémia zúri pozdĺž všetkých jeho hraníc, stále popiera, že by v nej došlo k akýmkoľvek prípadom koronavírusu, a to aj napriek hláseniam o rozšírenej infekcii, hromadných hroboch a nedávnom prepuknutí nákazy v ženskom väzení.

Cookove ostrovy

Cookove ostrovy, samosprávna skupina ostrovov v južnom Pacifiku, boli jedným z prvých štátov na svete, ktoré sa už v apríli vyhlásili za oblasť bez COVIDu-19, a to čiastočne vďaka agresívnej stratégii včasného testovania.

Cookove ostrovy si dodnes zachovali stav bez vírusu a predstavitelia Nového Zélandu uvažujú o otvorení cestovateľskej bubliny medzi týmito dvoma národmi.

Niue

Nezávislý ostrovný štát v rámci Cookových ostrovov severovýchodne od Nového Zélandu je jedným z najväčších koralových ostrovov na svete.

Jeho riedke osídlenie zostalo od vypuknutia pandémie bez COVIDu-19. Je tu však tlak na uvoľnenie karanténnych opatrení na sviatky, počas ktorých sa tu môže ubytovať viac ako 30 000 Niuejcov, ktorí žijú v zahraničí – 95 % z celkového počtu obyvateľov národa – z ktorého majú niektorí zákonodarcovi­a obavu.

Nauru

Malý ostrovný štát Nauru – tretia najmenšia krajina na svete – dokázal prostredníctvom prísnych cestovných obmedzení udržať takmer 11 000 obyvateľov bez COVIDu-19.

Tieto obmedzenia sa dajú ľahko zachovať, pretože odľahlý tichomorský ostrov na severovýchod od Austrálie je v najlepších časoch tiež jedným z najmenej navštevovaných miest na Zemi a priemerne ho ročne navštívi iba 200 návštevníkov.

Mikronézske federatívne štáty

Mikronézske federatívne štáty, súbor 607 ostrovov v Tichom oceáne, sa v marci dostali na titulné stránky novín, pretože zaviedli najdrakonickejší zákaz cestovania na svete.

Stratégia sa vyplatila: národ zostáva oficiálne bez vírusu COVID-19 a naďalej posilňuje svoju pandemickú prípravu, ak by sa vírus dostal aj na toto miesto.

Palau

Palau, súostrovie s približne 340 koralovými a sopečnými ostrovmi v Tichom oceáne, medzi Austráliou a Taiwanom, udržalo mimo svoje hranice COVID-19 tým, že spočiatku uzamklo svoje hranice, a potom vyžadovalo povinné testovanie a karanténu pre všetkých návštevníkov a vracajúcich sa obyvateľov.

Palau sa pohrával s možnosťou cestovateľskej bubliny s Taiwanom, krajinou, ktorá si získala medzinárodnú pochvalu za odpoveď na koronavírus.

Severná Kórea

Severná Kórea nepotvrdila žiadny prípad COVID-19, a to napriek niekoľkým správam a jednému oficiálne „podozrivému“ prípadu z júna.

Zo strachu, že by ohnisko ochromilo už aj tak ťažko bojujúci systém zdravotnej starostlivosti, sú reakcie severokórejského vodcu Kim Čong-una čoraz iracionálnejšie. Žiada napríklad občanov, aby sa zdržiavali vnútri, aby vírus do krajiny nepriviala prachová búrka z Číny.

Kiribati

Všetkých 33 ostrovov Kiribati leží medzi Havajom a Austráliou pozdĺž rovníka, takže je to jediná krajina, ktorá sa nachádza na všetkých štyroch pologuliach.

Jedinečná izolovanosť miesta spolu s okamžitým uzavretím hraníc na začiatku pandémie zabezpečilo, že je tiež jednou mála krajín bez prípadov COVID-19.

Tonga

Tonga, ostrovný štát v južnom Tichomorí, vyhlásil po podozrení na prípad COVID-19 na začiatku pandémie výnimočný stav. Aj keď sa ukázalo, že išlo o falošný poplach, výnimočný stav na 170 ostrovoch pokračuje, pričom nie je povolený vstup cestujúcich zo zahraničia a platí zákaz vychádzania

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku