Brexit v praxi: Desiatu s údeninou na hraniciach zabavujú colníci

Holandská televízna stanica NPO 1 zachytila ​​problém, s ktorým sa môžu po brexite potýkať Briti pri príchode do štátov Európskej únie. Holandskí colníci totiž kvôli zákazu dovozu niektorých potravín zabavili jednému z vodičov chlieb s údeninou, ktorý si viezol ako desiatu. "Vitajte v brexite, pane," hovorí v reportáži prekvapenému Britovi jeden z colníkov.

13.01.2021 14:30
debata

Británia opustila Európsku úniu vlani na konci januára. Na konci minulého roka sa skončilo aj prechodné obdobie, počas ktorého ešte dodržiavala väčšinu pravidiel EÚ.

Od začiatku roka platí provizórna dohoda o nových vzťahoch, na ktorej sa Británia a EÚ dohodli na Štedrý deň. Na jej základe okrem iného nemôžu Briti pri individuálnych cestách do EÚ dovážať určité druhy potravín, napríklad mäso, ryby či mliečne produkty.

V reportáži holandskej televízie NPO 1 je zachytený zásah colníkov, ktorí kontrolujú cestujúcich z trajektu, ktorý priplával do prístavu Hoek van Holland.

„Už nesmiete do Európy dovážať určité druhy potravín, ako je mäso, ovocie, zelenina, ryby a také veci,“ hovorí jeden z colníkov udivenému Britovi, ktorému zabavuje desiatu zabalenú v alobale.

Na mužovu otázku, či si môže nechať aspoň chlieb, keď z neho vyberie mäso, colník odpovedá: „Nie, všetko bude zhabané. Vitajte v brexite, pane, ospravedlňujem sa.“

Podľa Európskej komisie je zákaz dovozu mäsa a mliečnych výrobkov z Británie nutný, aby sa zabránilo prenosu choroboplodných zárodkov, ktoré by mohli okrem iného spôsobiť u zvierat choroby, ako je slintačka a krívačka či klasický mor ošípaných.

debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #colníci #Brexit #údenina