Brexit v praxi: Desiatu s údeninou na hraniciach zabavujú colníci

13.01.2021 14:30

Holandská televízna stanica NPO 1 zachytila ​​problém, s ktorým sa môžu po brexite potýkať Briti pri príchode do štátov Európskej únie. Holandskí colníci totiž kvôli zákazu dovozu niektorých potravín zabavili jednému z vodičov chlieb s údeninou, ktorý si viezol ako desiatu. "Vitajte v brexite, pane," hovorí v reportáži prekvapenému Britovi jeden z colníkov.

Británia opustila Európsku úniu vlani na konci januára. Na konci minulého roka sa skončilo aj prechodné obdobie, počas ktorého ešte dodržiavala väčšinu pravidiel EÚ.

Od začiatku roka platí provizórna dohoda o nových vzťahoch, na ktorej sa Británia a EÚ dohodli na Štedrý deň. Na jej základe okrem iného nemôžu Briti pri individuálnych cestách do EÚ dovážať určité druhy potravín, napríklad mäso, ryby či mliečne produkty.

V reportáži holandskej televízie NPO 1 je zachytený zásah colníkov, ktorí kontrolujú cestujúcich z trajektu, ktorý priplával do prístavu Hoek van Holland.

„Už nesmiete do Európy dovážať určité druhy potravín, ako je mäso, ovocie, zelenina, ryby a také veci,“ hovorí jeden z colníkov udivenému Britovi, ktorému zabavuje desiatu zabalenú v alobale.

Na mužovu otázku, či si môže nechať aspoň chlieb, keď z neho vyberie mäso, colník odpovedá: „Nie, všetko bude zhabané. Vitajte v brexite, pane, ospravedlňujem sa.“

Podľa Európskej komisie je zákaz dovozu mäsa a mliečnych výrobkov z Británie nutný, aby sa zabránilo prenosu choroboplodných zárodkov, ktoré by mohli okrem iného spôsobiť u zvierat choroby, ako je slintačka a krívačka či klasický mor ošípaných.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#údenina #Potraviny #colníci #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku