0

Rakúsko chce zaviesť kovidové zelené pasy. Hoci aj bez spoločnej dohody naprieč EÚ

autor: 28.02.2021 11:00

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce zaviesť v krajine takzvané zelené pasy pre očkovaných, vyliečených a negatívne testovaných na koronavírus aj v prípade, že sa na tomto pláne nezhodne celá Európska únia. Začať fungovať by tieto certifikáty mali podľa Kurzových predstáv už na jar, informovala agentúra APA.

„Tento projekt sa musí každopádne realizovať na jar. Keď nie v celej Európe, aj na národnej úrovni so zodpovedajúcimi dohodami s ďalšími štátmi, kde bude platiť niečo podobné,“ povedal Kurz pred začiatkom videosummitu, na ktorom lídri Únie debatujú o ďalšom spoločnom postupe proti koronavírusovej nákaze.

Podľa Kurza túto myšlienku podporujú napríklad Grécko, Taliansko a Španielsko, kde hrá rovnako ako v Rakúsku veľkú úlohu cestovný ruch.

Štáty západnej Európy to však považujú za predčasné a zdôrazňujú, že prípadné zavedenie zelených pasov nesmie diskriminovať neočkované ľudí. V spoločnom vyhlásení sa preto zrejme objaví len výzva na ďalšie hľadanie jednotných kritérií.

Zelené pasy by umožnili znovu otvoriť nielen turistiku, ale aj športové či kultúrne podujatia a gastronómiu, povedal kancelár s tým, že vzorom pre Rakúsko je v tomto ohľade Izrael, kde je podobný systém už v prevádzke. Hlavným cieľom podľa Kurza je „nezostať v trvalom lockdowne“.

Námietky kritikov, že neočkovaní budú ukrátení o svoje práva, odmietol kancelár s tým, že títo ľudia budú mať stále možnosť nechať sa otestovať na koronavírus.

„Nehovoríme o vakcinačnom pase, ale o digitálnom zelenom pase,“ zdôraznil. Očkovanie podľa neho bude len jednou z možností, ako vlastníctvo zeleného pasu dosiahnuť. Nárok naň budú mať ako vyliečení, ktorí sú nejaký čas proti Covidu-19 imúnni, ako aj práve negatívne testovaní.

0 debata debata
Viac na túto tému: #turizmus #Rakúsko #koronavírus #Covid-19 #cestovný ruch