Zmes pšeničnej múky, vody, droždia, soli. Bagety, ktoré sú rovnako ako Eiffelovka symbolom Francúzska, sa čoskoro môžu pridať na zoznam kultúrnych pokladov UNESCO, informuje CNN.
Dekrét francúzskej vlády z roku 1993 nariadil, že „tradičné“ bagety musia byť vyrobené iba z týchto štyroch klasických surovín, pripomína The Local. Kysnutie cesta by malo trvať 15 až 20 hodín pri teplote medzi 4 až 6 stupňami Celzia.
Vo Francúzsku sa denne predá asi 6 miliónov bagiet, píše News.sky. Dominique Anract, prezident pekárskej federácie, však uviedol, že kultúrny zvyk je ohrozený. Od 50. rokov minulého storočia sa zatvorilo asi 30 000 pekární, keď ich v konkurencii porazili supermarkety.
Pekári tvrdia, že tradičný remeselný podlhovastý bochník, ktorého nákup v miestnej pekárni je po celé desaťročia rituálom francúzskeho každodenného života, z pultov obchodov, dokonca aj vo Francúzsku, vytláčajú mrazené polotovary, ktoré sa vyrábajú v obrovských množstvách na montážnych linkách.
Upiecť skvelú tradičnú bagetu je pritom umenie mnohých tajomstiev a zručností – savoir‑faire – a dlhoročných skúseností. „Vyžaduje si to čas, správny postup, správny spôsob pečenia, dobrú múku bez prísad,“ povedal majiteľ ôsmich pekární Mickael Reydellet.
Preto Konfederácia francúzskych pekárov požiadala o zaradenie francúzskej bagety do indexu nehmotných pokladov OSN.
Tradičné pečivo sa tak ocitlo v súboji o zápis do registra spolu s ďalšími francúzskymi skvostami – pozinkovanými strechami Paríža a vínnym festivalom Biou d'Arbois v regióne Jura, píše France24.
Francúzska ministerka kultúry predloží svoje odporúčanie prezidentovi ešte v marci.
Pekári sa za svoje výrobky bijú a argumentujú, že registrácia do zoznamu UNESCO by chránila know-how, ktoré sa dedilo po generácie, a bageta by tak bola chránená pred podvodníkmi.
V indexe nehmotného dedičstva UNESCO sa pritom už podobné receptúry nachádzajú, napríklad v podobe starodávnych techník prípravy plackového chleba v Iráne a Kazachstane či neapolského umenia točenia pizze.