V troch obciach v okolí Košíc pribudli pri cyklotrasách moderné odpočívadlá

Tri nové cyklistické odpočívadlá, ktoré pĺňajú najmodernejšie európske štandardy, pribudli v okrese Košice-okolie v obciach Nižná Myšľa, Trstené pri Hornáde a Skároš.

30.04.2021 14:30
debata
Na snímke slávnostné otvorenie nového... Foto: TASR, František Iván
Odpočívadlá cyklistické Na snímke slávnostné otvorenie nového cyklistického odpočívadla v Trstenom pri Hornáde.

Dve z nich sú súčasťou medzinárodnej cyklistickej trasy EuroVelo 11, spájajúcej sever Nórska s Aténami. Slávnostne ich v piatok otvoril Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT).

Vedľa krytého odpočívadla, poskytujúceho miesto na oddych či úkryt pred nepriazňou počasia, stojí nabíjačka na elektrobicykle a mobilné telefóny, súčasťou bude aj wifi pripojenie.

„V prípade poruchy majú cyklisti k dispozícii servisné nástroje na opravu svojho bicykla priamo pod prístreškom. Všetky odpočívadlá sú ekologicky napájané vlastným solárnym systémom. Každým rokom sa snažíme priniesť niečo, čo cyklistom tento šport spríjemní. Vlani to bola napríklad požičovňa bicyklov a elektrobicyklov na Tokaji, pomohli sme vybudovať zázemie pre cyklonabíjačky, niekoľko sčítačov cyklistov, obnovujeme značenie cyklotrás a neustále pracujeme aj na ich rozširovaní, aktuálne najmä na Zemplíne,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Moderné cyklistické odpočívadlá môžu... Foto: TASR, František Iván
Odpočívadlá cyklistické Moderné cyklistické odpočívadlá môžu návštevníci Košického kraja využívať v bezprostrednej blízkosti obcí Nižná Myšľa, Trstené pri Hornáde a Skároš.

Odpočívadlá vybudovali cez eurofondy v rámci projektu EcoVeloTour. „Naša organizácia získala vyše 160.000 eur, ktoré sú použité na tieto moderné cykloodpočívadlá, ale aj na fotosmerovníky, náučný chodník s infotabuľami, turistické značenie, stratégiu ekoturizmu či konferenciu, ktorá sa v rámci toho projektu konala. Pevne verím, že to pomôže nielen rozvoju cykloturizmu v našom kraji, ale aj rozvoju kultúrneho turizmu, keďže na tejto trase je množstvo kultúrnych a prírodných atrakcií,“ povedala riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu KRT Lenka Vargová Jurková. Spomenula pritom Archeoskanzen v Nižnej Myšli, kaštieľ Krásna v Košiciach, ale aj hrad Slanec, jazero Izra či vzdialenejšiu tokajskú vinohradnícku oblasť.

debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #cyklotrasy