Na rozvoj Muránskej planiny presadilo ministerstvo z plánu obnovy milióny eur

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR presadilo realizáciu plánu rozvoja na Muránskej planine, ktorý pomôže regiónu pri jeho transformácii.

08.05.2021 15:00
debata

Na pilotné rozvojové projekty mäkkého turizmu v Národnom parku (NP) Muránska planina a NP Poloniny má ísť 16 miliónov eur. Na stretnutí so zástupcami samospráv, cestovného ruchu a Lesov SR o tom v piatok informoval štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Rozvojové projekty budú zamerané na vytvorenie pracovných príležitostí, predovšetkým v sektore prírodného turizmu, prírode blízkeho obhospodarovania lesa a nadväzujúcich činností, uviedol Kiča. Finančné prostriedky majú prísť do dvojice národných parkov z plánu obnovy v rámci opatrení na adaptáciu regiónov na zmenu klímy.

V pláne rozvoja NP je prioritou mäkký turizmus, ten má podľa envirorezortu vyššiu pridanú hodnotu a predstavuje sofistikovanejší a diverzifikovanejší sektor ako intenzívna ťažba dreva, čo môže pomôcť vidieckym regiónom zabrániť vyľudňovaniu. Stretnutie so zástupcami z regiónu NP Poloniny plánuje MŽP SR uskutočniť počas víkendu.

Otvárame komunikáciu o možných podobách podpory v nasledujúcich rokoch tak, aby finančné prostriedky smerovali do systematických a trvalo udržateľných zmien v ochrane prírody, do podpory miestnej podnikateľskej sféry a infraštruktúry pre návštevníkov regiónu, dodal Kiča.

debata chyba
Viac na túto tému: #Muránska planina #Poloniny #Národný park Poloniny #NP Poloniny