- Nenoste všetky doklady spolu s cestovným pasom.
- Vyhotovte si dve fotokópie dátovej strany cestovného pasu. Jednu kópiu nechajte u svojich príbuzných alebo priateľov, ktorých môžete v prípade núdze rýchlo kontaktovať, a druhú kópiu majte počas cesty pri sebe, oddelene od cestovného pasu.
- Majte so sebou dve aktuálne fotografie pasového formátu.
- Pri cestách za netradičnými športovými aktivitami alebo dobrodružstvom si nezabudnite preveriť, či vaše cestovné poistenie skutočne pokrýva všetky poistné udalosti súvisiace s cestou.
- Vložte si do vášho mobilného telefónu pod skratkou ICE (In case of emergency) kontakty na blízke osoby, ktorým možno v prípade mimoriadnej udalosti zavolať (dopravná nehoda, prírodná katastrofa a pod.).
Konzulárna pomoc krajín EÚ
Každý občan únie má na území tretej krajiny, v ktorej sa nenachádza diplomatické zastupiteľstvo členského štátu, ktorého je štátnym príslušníkom, právo na poskytnutie ochrany diplomatickými alebo konzulárnymi úradmi ktoréhokoľvek iného členského štátu a za tých istých podmienok ako štátni príslušníci daného štátu.
Čo môže náš zastupiteľský úrad alebo generálny konzulát pre vás v zahraničí urobiť:
- vydať náhradný cestovný doklad pre občana SR nanávrat do SR po predložení potvrdenia z polície
- informovať najbližších príbuzných v prípade nehody alebo úmrtia a odporučiť nevyhnutné postupy
- kontaktovať občanov Slovenska nachádzajúcich sa vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody a podať o nich správy príbuzným
- na základe znalosti miestnych pomerov poradiť, ako postupovať v podobných situáciách
- v prípade potreby sprostredkovať adresy charitatívnych organizácií (nocľah, strava)
- v prípade straty finančných prostriedkov poskytne informácie o možnostiach ich zabezpečenia zo SR
- sprostredkovať styk s miestnymi úradmi, políciou, orgánmi činnými v trestnom konaní, osvedčí pravosť kópií, listín, podpisov, pečiatok
- kontaktovať príbuzných alebo známych, ktorí vám môžu poslať peniaze, alebo poradiť, ako peniaze poslať
- odporučiť miestnych advokátov, lekárov alebo tlmočníkov.
Čo nemôže pre vás náš zastupiteľský úrad alebo generálny konzulát v zahraničí urobiť:
- poskytovať advokátske služby, dosiahnuť prepustenie z väzenia, zasahovať do vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní
- zabezpečiť lepšie zaobchádzanie v nemocnici či vo väzení ako s miestnymi občanmi
- zaplatiť účty za liečenie, ubytovanie, cestovné lístky, právnu pomoc alebo iné účty
- poskytovať služby cestovných kancelárií, leteckých spoločností, bánk, motoristických a iných špecializovaných organizácií
- zaobstarať ubytovanie, prácu alebo pracovné povolenie.
- sprostredkovať alebo zabezpečiť podanie žiadosti o turistické vízum do tretieho štátu, resp. v danej veci konať.
Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia
Služba ministerstva: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách. Ministerstvo na vznik krízových situácií upozorňuje občanov Slovenskej republiky, ktorí sa nachádzajú v daných oblastiach, formou SMS, prípadne občanov kontaktuje telefonicky.
Ako sa registrovať
- K využitiu služby – systému pomoci cestujúcich v zahraničí je potrebné vyplnenie registračného formulára, ktorý vyžaduje vyplnenie týchto údajov:
- Registrujúca osoba – osobné informácie (meno, priezvisko, dátum narodenia, pohlavie, telefónny kontakt, mail a iné)
- Spolucestujúci – počet spolucestujúcich, prípadne ich meno, priezvisko a kontaktné údaje)
- Cestovný plán – cieľová krajina, dátum odchodu, dátum príchodu, tranzitné krajiny
- Kontaktná osoba v Slovenskej republike pre prípad núdzového kontaktovania (meno, priezvisko, telefónny kontakt, mail)
- Ak cestujete spolu viacerí, stačí, ak je zaregistrovaná jedna osoba s údajmi o cestovnom pláne a počet spolucestujúcich alebo môžete zadať mená a kontaktné údaje všetkých spolucestujúcich. Registrujúcim môže byť cestovná kancelária.
- Odporúča sa uvádzať tranzitné krajiny počas cesty a čo najpresnejšie miesta pobytu (mestá, hotely) kvôli lokalizácii v prípade núdze.
- Pri registrácii je vhodné uviesť blízku kontaktnú osobu v Slovenskej republike, ktorá necestuje, ale je s registrujúcou osobou v príbuzenskom alebo inom blízkom vzťahu.
- Na základe údajov z registračného formulára môžu tak zastupiteľské úrady Slovenskej republiky v zahraničí poskytnúť rýchlu pomoc cestujúcim v núdzi. Ak si zvolíte možnosť poskytovania dôležitých informácií a včasného varovania o situácii v krajinách cestovného plánu prostredníctvom e-mailu, získate informácie o každej zmene cestovného odporúčania v krajinách vášho pobytu.
Čo treba vedieť
- Po úspešnej registrácii vám bude na mail zaslaný registračný kód, ktorým môžete zmeniť údaje registrácie alebo zrušiť registráciu.
- V tejto súvislosti ministerstvo zahraničia upozorňuje na dôležitosť správne uvedených údajov, najmä kontaktov a krajín, ktoré občania počas cesty navštívia.
- Poskytnuté osobné údaje ministerstvo využíva a uchováva len na uvedené účely. Informácie z formulára sa uchovávajú maximálne 30 dní od dňa plánovaného ukončenia cesty do zahraničia a následne sú automaticky vymazané.
- Vyplnením a potvrdením registračného formulára dávate prevádzkovateľovi súhlas na spracúvanie osobných údajov vo vymedzenom rozsahu a zároveň potvrdzujete, že všetky údaje uvedené vo formulári sú pravdivé.