Drevený most z Medvedíka Pú sa predal za dvojnásobok vyvolávacej ceny

Drevený most, ktorý sa objavil ako ilustrácia v pôvabnej rozprávkovej knihe Medvedík Pu, sa v dražbe predal za viac ako 150.000 eur. Ide o dvojnásobok vyvolávacej ceny stanovenej odhadcom, informovala agentúra AP.

11.10.2021 09:00

Alan Alexander Milne, tvorca popleteného medveďa s guľatým bruškom, si tento most zamiloval a so svojím synom Christopherom Robinom Milneom, ktorý sa stal predobrazom Krištofa Robina, malého priateľa Medvedíka Pú, z neho do rieky hádzali vetvičky a šišky z mosta a „vynašli“ tak hru Púove vetvičky.

AP pripomenula, že hra spočíva v tom, že hráči zhodia z mosta, na strane proti prúdu, do rieky vetvičku a vyhrá ten z nich, koho vetvička vypláva na druhej strane mosta po prúde ako prvá.

Most postavený okolo roku 1907 a známy ako Posingford Bridge sa preslávil hneď po tom, ako bolo na trh uvedené prvé vydanie dobrodružstiev Medvedíka Pú s ilustráciami E. H. Sheparda. Kniha sa medzičasom stala klasickým dielom detskej literatúry.

Oficiálne bol Posingford Bridge premenovaný na Púov vetvičkový most (Poohsticks Bridge) až v roku 1979. Po tom, čo ho navštevovali a používali tisíce turistov, bol v roku 1999 rozobraný a nahradený novým mostom vybudovaným s finančnou podporou spoločnosti Disney Corporation. Chýbajúce alebo poškodené časti na moste pri rekonštrukcii nahradili kusmi dreva z dubov z tejto lokality.

Nový majiteľ, William Sackville, 11. lord De La Warr, ho plánuje presťahovať na svoje panstvo v Buckhurst Parku v Withyhame vo východnom Sussexe na juhovýchode Anglicka.

Sackville pred novinármi vyjadril z kúpy radosť. Vyhlásil tiež, že sa teší na návštevy detí i dospelých, keď prídu obdivovať most, ktorý poslúžil ako inšpirácia pre jednu z najznámejších hier, aké sa stále hrajú deti v Británii i v zahraničí.

Predaj mosta sa zhodoval so 100. výročím udalosti, keď Christopher Robin Milne v roku 1921 dostal na svoje prvé narodeniny plyšového medveďa, ktorého jeho otec neskôr stvárnil v postave Medvedíka Pú.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #rozprávka #dražba