Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraja Drobu však kraj nevníma udržateľnosť ako cieľ, ale ako prostriedok, cez ktorý sa pozerá na všetky aktivity a plány smerujúce ku kontinuálnemu rastu a rozvoju regiónu.
„To, že sa destinácia ocitne na zozname TOP 100, neznamená, že už je udržateľná, keďže celkom udržateľné destinácie neexistujú. Ide skôr o hodnotenie, že sa o udržateľnosť konkrétnymi krokmi usiluje a úspešne napreduje,“ skonštatoval Droba.
Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO) identifikovala udržateľný turizmus ako turizmus, ktorý naplno zohľadňuje momentálne, ale aj budúce ekonomické, sociálno-kultúrne a environmentálne dosahy.
Byť udržateľným neznamená podľa nej iba starať sa a chrániť prírodné zdroje, ale aj podporu lokálnych podnikov a produktov, ktoré vytvárajú benefity priamo pre miestnu ekonomiku.
Aby sa zodpovedný udržateľný turizmus stal normou spoločnosti, je potrebná vhodná a systematická edukácia a najmä spolupráca verejného, súkromného a mimovládneho sektora, turistov, miestnych obyvateľov a ostatných relevantných subjektov.
Región Bratislava sa medzi TOP 100 ako jediný z Slovenska dostal aj vlani, a to projektom Záhoráčik.