Nový druh turistiky: Rusi húfne lietajú za očkovaním do Chorvátska, dostanú certifikát EÚ

Ruskí občania vo veľkom lietajú do Chorvátska, ktoré im poskytuje bezplatné očkovanie proti Covidu-19 vakcínami certifikovanými v Európskej únii. Záujem ruských občanov o cesty do Záhrebu sa podľa denníka Večernji denník odráža v rozšírenej ponuke leteckých prepravcov aj cestovných kancelárií.

08.11.2021 15:20
chrípka, injekcia, vakcína Foto:
Ilustračné foto.
1

Rusi sa podľa chorvátskeho denníka môžu doma očkovať iba ruskými vakcínami, ktoré im však neumožňujú voľný pohyb po mnohých štátoch EÚ aj sveta.

Chorvátsko im ponúka očkovanie zadarmo, a to prípravkami schválenými Európskou úniou i Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Úplne najobľúbenejší medzi Rusmi je tu očkovací preparát Johnson & Johnson, u ktorého sa podáva iba jedna dávka. Na očkovanie sa nie je potrebné sa vopred objednávať, certifikát dostanú záujemcovia na počkanie.

Denník s odvolaním sa na informácie serveru Croatian Aviation uviedol, že medzi Záhrebom a Moskvou momentálne lietajú už štyri ruské aerolinky. Posledná, Azur Air, začala prevádzku koncom októbra.

Ruský národný prepravca Aeroflot, ktorý na tejto linke lieta trikrát týždenne, kvôli veľkej vyťaženosti nasadil lietadlá s vyššou kapacitou.

Rusi doteraz cestovali za „západnými“ vakcínami predovšetkým do Srbska, pripomína Večernji denník. Chorvátsko však oproti svojmu balkánskemu susedovi získava navrch vďaka možnosti získať európsky certifikát aj vakcínu Johnson & Johnson, pri ktorej nutnosť iba jednej dávky znižuje Rusom cestovné náklady.

Deje sa tak napriek tomu, že pre ruských občanov platí v Chorvátsku vízová povinnosť.

Väčšina záujemcov o očkovanie v Chorvátsku je podľa zistení denníka už očkovaná ruskými vakcínami, ktoré chorvátske úrady na rozdiel od iných krajín EÚ uznávajú a v tomto ohľade tak Rusom pri vstupe do krajiny nerobia žiadne prekážky.

Trend záujmu o očkovanie v Chorvátsku zachytili ruské cestovné kancelárie. Len agentúra Russian Express takto týždenne privezie zhruba 60 Rusov, ktorí sa môžu nechať očkovať v Záhrebe alebo Pule.

Jej spravidla štvordňový „očkovací zájazd“ v cene 36 000 rubľov (asi 435 eur) je spojený aj s prehliadkou pamiatok.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vakcína #Rusi #očkovanie proti covidu #Johnson & Johnson #Chorvátsko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy