Počet zahraničných turistov v Španielsku vlani vzrástol

Počet turistov v Španielsku minulý rok vzrástol vďaka zmierneniu obmedzení na zastavenie pandémie nového koronavírusu. Napriek tomu vlaňajšie výsledky tohto kľúčového odvetvia španielskej ekonomiky zaostali za cieľom vlády, a stále sú hlboko pod úrovňou pred vypuknutím ochorenia COVID-19.

05.02.2022 13:00
španielsko, ruské kolo, kolotoč, Malaga Foto: ,
Malaga
debata

Podľa údajov štatistického úradu INE Španielsko privítalo minulý rok 31,1 milióna zahraničných návštevníkov. To bolo o 64 % viac ako v roku 2020, keď pandémia zdecimovala cestovný ruch na celom svete, pretože krajiny zaviedli prísne blokády a uzavreli hranice.

Ale zároveň vlaňajší počet zahraničných návštevníkov bol o 52 miliónov osôb alebo 63 % nižší ako v roku 2019, keď Španielsko, druhú najobľúbenejšiu destináciu na svete po Francúzsku, navštívilo 83,5 milióna turistov. Okrem toho vláda v Madride dúfala, že v roku 2021 privíta 45 miliónov zahraničných návštevníkov.

Španielsky cestovný ruch sa pred pandémiou podieľal 12,5 % na výkone ekonomiky. Podľa združenia cestovného ruchu Exceltur toto číslo vlani kleslo len na 7,4 %.

Britských turistov, ktorí pred pandémiou tvorili najväčšiu skupinu návštevníkov, bolo v roku 2021 len 4,3 milióna.

Malorka, Malorca, Majorka, pláž, leto, dovolenka, more, ostrov, lode, člny, mesto, Rybárska dedina, Cala Figuera Čítajte viac Malorka obmedzí počty veľkých výletných lodí

Najviac zahraničných turistov prišlo minulý rok z Francúzska, a to 5,8 milióna ľudí, čo bolo o 49 % viac ako v roku 2020. Po nich nasledovali Nemci, ktorých bolo 5,2 milióna, čo predstavuje nárast o 117 %.

Oficiálne údaje ukázali, že zahraniční turisti minuli v roku 2021 v Španielsku 34,82 miliardy eur. To bolo o 76 % percent viac ako v roku 2020, ale o 62 % menej ako 91,91 miliardy eur v roku 2019.

Ministerka pre cestovný ruch María Reyes Marotová však poukázala na čísla z decembra 2021, keď Španielsko navštívilo 2,9 milióna turistov. A to aj napriek „neistote spôsobenej vysoko nákazlivým variantom omikron“, ktorý sa v Európe začal šíriť v poslednom mesiaci minulého roka.

„Sektor skonsoliduje svoje oživenie v roku 2022,“ vyhlásila.

dôchodca, pohoda, hippie, radosť, ukazovanie Čítajte viac Hlboko v lesoch sa už 30 rokov ukrýva izolovaná dedina s vysokou pôrodnosťou Oscillo dovolenka 1 Čítajte viac Rebríček: Toto sú najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov. Aj vaše?
debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #cestovný ruch
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy