Katedrála sv. Sofie
Medzi najkrajšie a najznámejšie chrámy sveta patrí Chrám svätej Sofie v Kyjeve. Spolu s priľahlými kláštornými budovami, kyjevská Pečersk Lavra, je na zozname od roku 1990.
Katedrálu začali stavať v roku 1037 na pokyn kniežaťa Jaroslava I. Múdreho. Hoci chrám odvtedy viackrát utrpel škody, mnoho pôvodných fresiek a mozaík sa podarilo zachovať.
Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.
Chrám svätej Sofie pôvodne navrhli ako konkurenciu chrámu Hagia Sofia v Konštantinopole (v dnešnom Istanbule) a mal symbolizovať nový Konštantinopol, hlavné mesto kresťanského kniežatstva, Kyjev.
V kláštore má sídlo predstaviteľ ukrajinskej ortodoxnej cirkvi. V pôvodných jaskynných priestoroch sú dodnes uchované telá mumifikovaných mníchov.
Ľvov
V zozname UNESCO je od roku 1998 aj čarovné historické centrum mesta Ľvov. Najväčšie mesto západnej Ukrajiny, ktoré leží asi 65 kilometrov od hraníc s Poľskom, je kultúrne, ekonomické a správne stredisko celej oblasti.
Vzniklo v neskorom stredoveku a následné storočia prekvitalo ako obchodné, administratívne aj náboženské centrum.
Stredoveká mestská topografia sa zachovala podnes a badať na nej stopy rôznych etnických skupín, ktoré tam žili. Zachovalo sa aj veľa pekných barokových a neskorších stavieb.
Architektúra mesta je dobrým príkladom architektonických a umeleckých tradícií východnej Európy v kombinácii s talianskymi a nemeckými vplyvmi.
Staroveké mesto Tauric Chersonese a jeho Chora
Pozostatky tohto starobylého mesta odkazujú na zaujímavú historickú dobu s výrazným vplyvom Grécka. Neskôr sa dostalo pod rímsky vplyv, potom sa celé územie premenilo na provinciu. V zozname sú vykopávky od roku 2013.