Na Oravskom hrade sprístupnili doposiaľ ukryté podzemné chodby

Návštevníci Oravského hradu v Oravskom Podzámku budú môcť nahliadnuť do doposiaľ neprístupných priestorov. Ide o časť podzemných chodieb, tzv. kazematov. Informovala o tom Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava, ktoré je správcom hradu.

01.04.2022 13:00
Oravský hrad Foto:
Majestátny Oravský hrad patrí k najkrajším na Slovensku.
debata

„V priestoroch sme urobili inštaláciu elektrických rozvodov a osvetlenia, vďaka čomu sa môžu návštevníci tešiť na ďalšie doteraz nesprístupnené priestory,“ podotkla Jagnešáková.

Kazematy sprístupnili v rámci slovensko-českého cezhraničného projektu s názvom Objavte tajomstvá hradných pevností.

Vybudovali aj spevnenú plochu v oddychovej zóne pod hradom, na ktorú umiestnili stojany na bicykle.

V altánku nainštalovali úložné boxy s uzamykateľným systémom na odkladanie batožiny.

Hlavným cezhraničným partnerom projektu bolo Múzeum Beskyd Frýdek-Místek, ktoré spolu s Oravským múzeom pripravilo putovnú výstavu o faune a flóre hradných pevností. V súčasnosti je nainštalovaná na Oravskom hrade.

Oravský hrad, ktorý postavili na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako „orlie hniezdo“, je jednou z turistických atrakcií severného Slovenska.

Hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Tvorí ho rad budov sledujúcich tvar hradného vrchu a brala.

V roku 1556 sa dostal do rúk Turzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Dnešnú podobu dostal Oravský hrad v roku 1611.

Spišský hrad Čítajte viac Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur hrad Korlátko, zrúcanina Čítajte viac KVÍZ: Hrady Slovenska a Čiech - spoznáte ich podľa fotky a popisu?
debata chyba
Viac na túto tému: #Oravský hrad
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy