
Priblížiť tradičné remeslo ďalším generáciám bolo cieľom nadšencov z neziskovej organizácie Cech umeleckých kováčov a kováčov Slovenska na čele s cechmajstrom Vladimírom Eperješim. Ako povedal, drevená prístavba za kováčskou dielňou bola zdevastovaná.
Sumou 12.000 eur prispel na jej obnovu cez dotačný program Terra Incognita Košický samosprávny kraj (KSK). Ide o vernú zmenšenú kópiu hámru v Medzeve, je to funkčné. Viete tu vyrobiť drobné veci. Je tu prakticky všetko, čo kováč potrebuje základom je vyhňa, kovadlina a kladivo, uviedol. Srdcom hámra je koleso poháňané vodou.
Obnovený polovičný Medzevský hámor v centre Košíc podľa KRT opäť rozšíri turistickú ponuku atraktivít. Podľa jej výkonnej riaditeľky Lenky Vargovej Jurkovej sú interaktívne prehliadky či priamy dotyk s remeslom v očiach verejnosti stále žiadanejšie. Touto atrakciou podľa jej slov potešia rodiny s deťmi, turistov aj školské triedy.
Je to krásny príklad ekoturistického projektu. Využíva silu prírody, kultúry, histórie a autentické územie kraja spolu s využitím miestnych ľudí, dodala s tým, že projekt je zároveň priateľský k životnému prostrediu.
Do zrekonštruovaného hámra v Košiciach, ako aj do originálneho Hámra Slovenského technického múzea v Medzeve majú návštevníci dvere otvorené podľa prevádzky.
