Skazen vo Vydrovskej doline otvoril 20. sezónu, atrakciou je labyrint v tvare sovy

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu otvoril v nedeľu jubilejnú 20. sezónu. Návštevníci mali možnosť vidieť kultúrny program s detskými folklórnymi súbormi, ale aj to, ako vystrojiť noriky - kone muránskeho typu zo Strediska chovu koní Dobšiná, a tiež praktické ukážky lesnej pedagogiky či vábenie zveri.

06.05.2022 09:00
debata

Po dvoch pandemických rokoch, počas ktorých sa otváranie Lesníckeho skanzenu nieslo v komornom duchu, sa 1. mája otvorili jeho brány širokej verejnosti v plnej paráde, uviedol pri tejto príležitosti riaditeľ Odštepného závodu Lesov SR Horehronie Martin Kovalčík.

Organizátori predstavili ľuďom aj novinky. V priestore pri horárni vybudovali labyrint v tvare sovy. Ide o zemný chodník, vyložený dubovými klátikmi so stopami lesných zvierat.

Vo vstupnom priestore nájdu návštevníci netradičný fotorámik, okno s výhľadom na lesnú kaplnku a les, kde sa môžu odfotografovať zaľúbenci či rodiny s deťmi, priblížil novinky Kovalčík.

K ďalším novinkám patrí expozícia biosférickej rezervácie CHKO Poľana presťahovaná spod Dobročského pralesa do prístrešku so zelenou strechou.

mall tv chalani z hôr, salatín Čítajte viac Čo si obuť na turistiku, aby ste to v strede trasy trpko neoľutovali? A otestuje obuv na Salatíne

Každý rok sa snažíme zatraktívniť Čierny Balog a jeho okolie pre turistov. Napríklad aj realizáciou cyklotrasy smerom na Brezno či novým náučným chodníkom s názvom Banskými tradíciami, uviedol pri tejto príležitosti starosta obce František Budovec.

Lesnícky skanzen je výnimočný tým, že sa radí medzi významné lesnícke miesta a zároveň tamojší Chodník lesného času, po ktorom ročne prejdú tisícky návštevníkov, je jedným zo 40 lesníckych náučných chodníkov v správe štátneho podniku Lesy SR.

Pri otváraní Lesníckeho skanzenu pred 20 rokmi mal náučný Chodník lesného času dĺžku 3 km a bol vybavený 36 informačnými panelmi.

Tohto roku je už vo Vydrovskej doline takmer 5 km dlhý chodník, má 87 panelov s informáciami o lese, o lesníkoch, o práci pre les, taktiež horáreň múzeum, lesnícky minisvet, lesnú kaplnku, 16 strojových exponátov a hlavne voľne prístupný les s prirodzenými rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami.

Jánošikova skrýša Budiná jaskyňa Čítajte viac Vieme, kde sa nachádza Jánošíkova skrýša! Čo sa v nej našlo?
debata chyba
Viac na túto tému: #skanzen