Katedrála svätého Vavrinca
Chorvátsky Katedrala Sv. Lovre je rímskokatolícka trojloďová bazilika postavená v románsko-gotikom štýle v Trogire.
Keďže jej stavba trvala niekoľko storočí, ilustruje všetky štýly, ktoré sa v Dalmácii striedali. V súčasnosti je najimpozantnejšou pamiatkou v meste Trogir.
Katedrála Nanebovzatia Panny Márie
Je to rímskokatolícka katedrála v Dubrovníku v Chorvátsku. Je sídlom Dubrovníckej diecézy. Pokladnica katedrály ukazuje početné spojenia Dubrovníka s hlavnými námornými prístavmi v Stredozemnom mori.
V pokladnici sa nachádza 182 relikviárov s relikviami z 11. až 18. storočia od miestnych majstrov, Byzancie, Benátok a Orientu.
Jej najdôležitejším predmetom je pozlátená ruka, noha a lebka svätého Blažeja (patróna Dubrovníka).
Pokladnica obsahuje aj relikviu pravého kríža.

Dubrovník
Je to mesto v regióne Dalmácia v južnom Chorvátsku a jedna z najvýznamnejších turistických destinácií v Stredozemnom mori, námorný prístav a centrum Dubrovnícko-neretvanskej župy.
Nachádza sa v exkláve a so zvyškom krajiny ho spája most Pelješac.
V roku 1979 bolo mesto Dubrovník pridané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako uznanie jeho vynikajúcej stredovekej architektúry a opevneného starého mesta.
Katedrála svätého Domnia
Katolícka katedrála v Splite je sídlom Splitsko-makarskej arcidiecézy. Je to komplex kostola, ktorý vznikol z rímskeho cisárskeho mauzólea so zvonicou; kostol je zasvätený Panne Márii a zvonica svätému Domniovi – spolu tvoria Katedrálu svätého Domnia.
Katedrála svätého Domnia, vysvätená v 7. storočí nášho letopočtu, sa považovaná za najstaršiu katolícku katedrálu na svete, ktorá zostala v prevádzke vo svojej pôvodnej štruktúre, bez rekonštrukcie (hoci zvonica pochádza z 12. storočia).
Samotná stavba, postavená v roku 305 n. l. ako Diokleciánovo mauzóleum, je druhou najstaršou stavbou v kresťanskej katedrále.
Zadar
Zadar je správnym centrom rovnomennej župy. Staré mesto bolo postavené na polostrove, ktorý obkolesujú mohutné staré hradby a počas tureckých nájazdov sa jeho obyvatelia chránili jednoduchým prekopaním šije, čím mesto oddelili od pevniny.


