Ekokemp pod hradom Šášov budú tvoriť recyklované lodné kontajnery

Vodácky ekokemp s lodenicou, ktorý má vzniknúť v Žiari nad Hronom priamo pri rieke Hron pod zrúcaninou hradu Šášov, budú tvoriť recyklované lodné kontajnery. Súčasťou areálu bude i požičovňa bicyklov a lodí, informoval primátor mesta Peter Antal.

19.05.2022 11:00
Šášovské Podhradie eko kemp turizmus Foto: ,
Brífing primátora Žiaru nad Hronom Petra Antala, počas ktorého odprezentoval štúdie realizácie eko kempu pri rieke Hron v blízkosti zrúcanín hradu Šášov a vizualizáciu celého areálu. Na snímke vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž pri vizualizácií budúceho eko kempu v Šášovskom Podhradí v okrese Žiar nad Hronom.
debata

Ekologický kemp v mestskej časti Šášovské Podhradie má byť určený pre karavany i stany, no nachádzať sa tu bude aj glempingové ubytovanie.

„Bude to z recyklovaných lodných kontajnerov, ktoré budú prerobené na iný účel. Časť z nich budú sociálne zariadenia, z ďalších bude ubytovacia časť či kuchynka,“ priblížil Antal.

Hlavným cieľom projektu je podporiť cestovný ruch v meste a jeho okolí, ekokemp pritom vznikne na dlhodobo nevyužívaných mestských pozemkoch, ktorých súčasťou je i niekdajšie futbalové ihrisko.

„V čase, keď tento areál nebude využívaný na kempovanie, môže byť využitý na rôzne kultúrne akcie či festivaly,“ uviedol Antal. Ako dodal, ekokemp by mal byť pre turistov k dispozícii už počas budúceho leta.

Brífing primátora Žiaru nad Hronom Petra... Foto: TASR, Ján Krošlák
Šášovské Podhradie eko kemp turizmus hrad Šášov Brífing primátora Žiaru nad Hronom Petra Antala, počas ktorého odprezentoval štúdie realizácie eko kempu pri rieke Hron v blízkosti zrúcanín hradu Šášov a vizualizáciu celého areálu. Na snímke zrúcaniny hradu Šášov pod ktorým bude stáť eko kemp v Šášovskom Podhradí v okrese Žiar nad Hronom.
Chalani z hôr, otužovanie, Rokytov Čítajte viac Ako sa otužujú chalani z hôr? Dozviete sa cestou s nimi na Rakytov

Architektonickú štúdiu k projektu pre mesto vypracovalo štúdio Totalstudio, ktorého návrh je inšpirovaný funkčnosťou a flexibilitou švajčiarskeho vojenského noža. Nosným prvkom areálu má byť drevená lávka, na ktorú sa budú napájať jednotlivé objekty kempu. Aktuálne mesto pracuje na príprave projektovej dokumentácie.

Samospráva verí, že ekokemp pri rieke Hron dokáže prilákať domácich i zahraničných turistov, ťažiť chcú i z blízkosti banských miest Kremnica a Banská Štiavnica. „Rieka Hron je našou najsplavovanejšou riekou. Myslím si, že tento kemp bude nadregionálny projekt, dovolím si povedať, že aj celoslovenský,“ povedal viceprimátor mesta a krajský poslanec Ladislav Kukolík.

Ako dodal, vodáctvo je na Slovensku obľúbené, no problémom je chýbajúca turistická infraštruktúra.

Myšlienku vytvorenia ekologického vodáckeho kempu minulý týždeň podporil aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý pre tento projekt vyčlenil sumu 150.000 eur. Celkový rozpočet projektu pritom samospráva odhaduje na približne 300.000 eur.

kopec, tiene, turisti, zostup, túra, hora, Arizona, Čítajte viac Vo Volovských vrchoch na Ceste hrdinov SNP pribudne turistická útulňa
debata chyba
Viac na túto tému: #kemp #hrad Šášov