Turisti do Antarktídy mieria najmä zo Severnej Ameriky a Európy, sú to desiatky tisícov návštevníkov ročne.
Prestupnou stanicou je južná Argentína a Čile. Tu nastupujú na obrovské turistické lode, kde je ich okolo 150 a k tomu množstvo posádky. To predstavuje obrovskú záťaž pre životné prostredie v Antarktíde.
Turistické výpravy do Antarktídy sa organizujú počas letnej sezóny, ktorá je na južnej pologuli v dobe zimných mesiacov na severnej pologuli.
Podľa údajov Medzinárodnej asociácie prevádzkovateľov ciest do Antarktídy (IAATO) dosiahol záujem vrchol pred pandémiou na prelome rokov 2019 a 2020, keď sa cez členov tohto zväzu na Antarktídu vypravilo 73 911 návštevníkov. O rok skôr to bolo 56.168 ľudí.
Minuloročná sezóna, teda prelom rokov 2020 a 2021, kvôli covidu-19 prakticky nebola a IAATO k nej ani nezverejnilo žiadne štatistiky.
Čítajte viac Dramatická premiéra: Airbus prvýkrát pristál na Antarktíde, pri luxusnom táboreV minuloročnej sezóne prišlo pravdepodobne len niekoľko desiatok turistov. To malo to pozitívny vplyv na životné prostredie.
Teraz so zlepšenou epidemickou situáciou sa turizmus v Antarktíde rýchlo zotavuje a IAATO odhaduje, že počas tohtoročnej sezóny 2021 a 2022 navštívilo Antarktídu možno až 60 000 turistov.
Do Antarktídy vďaka masovej organizácii zájazdov mieria nielen dobrodruhovia, ale aj seniori. Zájazd dostanú napríklad ako darček k 50. výročiu svadby. Výletné plavby stoja u nemeckých organizátorov okolo 10 000 eur.