Pokračovanie článku: Aké horúce bude leto? Inšpiruje sa kalendárom extrémov? Tu sú rekordné namerané teploty Európy

Aj teploty na opačnom konci spektra Európu dostatočne potrápili.

V Európe v tejto kategórii dominuje Rusko s neuveriteľnou hodnotou –58,1 stupňa. O niečo lepšie je na tom Škandinávia – vo Fínsku najchladnejšiu teplotu namerali –51,5 stupňa, vo Švédsku –53 a v Nórsku –51,4.

Len o niečo lepšie na tom bolo Švajčiarsko s hodnotou –47,1 stupňa, Taliansko s –49,6 stupňa a Nemecko s hodnotou –45,9 stupňa.

Francúzi zaujali s teplotou –41 °C, Španieli si to tabuľky extrémov pripísali –30.

Bosna a Hercegovina mala najmenej –42,5 stupňa, Chorvátsko –35,5 °C.

koronavírus, USA, cestovanie Čítajte viac Hrozí kolaps: Turistov v obľúbenom letovisku čaká pekelné leto, chýba personál, vybavovanie mešká

A ako sú na tom naši susedia? Maďarsko nameralo, najviac, –35, ale teplota v Rakúsku klesla až na –47,1 stupňa. Česko nameralo –42,2 stupňa, Poľsko –41, Ukrajina –41,9.

Absolútne minimum, najnižšia nameraná teplota na Slovensku, bola zaznamenaná 11. februára 1929, bolo to –41,0 °C. Tento extrémny mráz prekvapil Vígľaš – časť Pstruša.

Celkovo najchladnejšia oblasť Slovenska sú vrcholové polohy Vysokých Tatier. Preto niet divu, že najnižšia priemerná ročná teplota je na Lomnickom štíte, v roku 1956 tu namerali –5,6 °C.

lietadlo, Željava, Juhoslávia, podzemné letisko Čítajte viac Juhoslovanské letisko ukryté v kopci: Cesta k nemu vedie cez míny, chemikálie a hroziace kolapsy Rožňava Čítajte viac Najväčšie štvorcové námestie Slovenska nájdete na Gemeri. Kde sú ďalšie? Erotika po slovensky - skutočné príbehy ponúknu Hriešne spovede Čítajte viac Nazrite do pompejských spální: Výstava erotického umenia odhalí, čo sa dialo za dverami

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #teplota