O čo sú staršie, o to sú krajšie

Zvonku pôsobia ako drobné jednoduché zrubové stavby. Vnútri však drevené kostolíky očaria bohatou výzdobou s rôznorodými motívmi pestrých farieb a maľbami na stropoch. Voňajú drevom i včelím voskom. Tým sa napúšťa a ošetruje aj barokový oltár so sochami v životnej veľkosti z lipového dreva v najstaršom drevenom kostole na Slovensku, ktorý je v Tvrdošíne.

13.07.2012 07:00
Leštiny Foto: ,
Drevený artikulárny kostol v oravskej dedinke Leštiny, kde krstili básnika Pavla Országha Hviezdoslava
debata

Gotický kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne postavili podľa šéfa Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloša Dudáša v prvej polovici 15. storočia. Jeho vek určili aj na základe dendrochronolo­gického výskumu dreva, ktorým sa určil vek stromov, z ktorých sú zhotovené zrubové trámy objektu.

V súčasnosti katolícky kostol kedysi dve storočia patril evanjelickej cirkvi, neskôr bol vo vlastníctve štátu a Oravskej galérie, dnes ho spravuje mesto. Po dlhom chátraní sa vzácny kostol, ktorý je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO, podarilo zrekonštruovať na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia. ,,V roku 1994 dostal medzinárodnú cenu Europa Nostra za obnovu pamiatok," spomína Dudáš.

Drevené kostolíky

Drevené kostolíky na strednom Slovensku

Fotogaléria
Drevený kostol v Tvrdošíne je zapísaný v...
Hlavný oltár i kazateľnica v Tvrdošíne sa...
+3Drevený kostolík v Trnovom je najzápadnejšie...

Výnimočnou rekonštrukciou prešiel aj kostolík v Trnovom. Najzápadnejšie umiestnený drevený kostol na Slovensku rozobrali a preniesli na východné Slovensko, kde sa mu venovali majstri zaoberajúci sa obnovou drevených kostolov. Po oprave ho previezli naspäť a poskladali. Medzitým sa na mieste uskutočnil archeologický výskum, ktorý odhalil dosiaľ neznáme tajomstvá.

,,Vybudovali ho pravdepodobne podľa vzoru kostolíka, ktorý sa nachádzal v Zábreži na Orave. Celý bol postavený z dreva a bez jediného železného klinca," vysvetľuje hovorca Žilinského samosprávneho kraja Peter Kubica.

Spomínaný kostolík zo Zábreže na Orave bol prenesený do skanzenu v Zuberci, v podhorí Roháčov. Chórovú emporu má krásne vyzdobenú lúčnymi kvetmi a maľovaný je aj strop. Patrónkou chrámu je svätá Alžbeta. Zaujímavosťou je stále funkčný prenosný orgán.

Posledný z rímskokatolíckych kostolov v Žilinskom kraji je z Rudna a tiež bol presunutý do skanzenu v Martine.

Okrem spomínaných sú v tomto regióne ešte tri drevené evanjelické artikulárne kostoly. Tie sa mohli stavať len na okraji obce, stavba sa musela uskutočniť do roka, bez použitia kovových častí a nesmeli mať vežu. Najväčším je kostol vo Svätom Kríži z roku 1729, ktorý je najväčším zrubovým kostolom v strednej Európe. Drevená zvonica bola ku kostolu, do ktorého sa zmestí 4-tisíc ľudí, pristavená až dodatočne. Pôvodne stál v Paludzi, no pre výstavbu Liptovskej Mary bol premiestnený.

Staviteľ chrámu zrejme nevedel písať ani čítať. ,,Dochovaný je kontrakt, ktorý podpísal staviteľ Jozef Lang s cirkevným zborom, a ten kontrakt hovorí, že ho musí postaviť za osem mesiacov, za odmenu dostane 600 zlatých plus nejaký tovar. On ho signoval krížikmi, podľa toho sa usudzuje, že asi nevedel písať," hovorí šéf pamiatkarov.

Zrejme rovnakí tesárski majstri stavali aj artikulárne drevené kostolíky v Istebnom a Leštinách na Orave. Sú podobné architektúrou i celkovým výrazom a vznikli krátko po sebe. O niečo skôr bol postavený leštinský chrám, ktorý je tiež zapísaný v zozname UNESCO. Výnimočnosťou je strop s imitáciou mramoru na dreve. Ale i to, že v chráme boli krstení Pavol Országh Hviezdoslav a Margita Figuli. ,,Tiež sa hovorí, že kostol navštívil aj Ludwig van Beethoven, ale nie je to písomne podložené. Bol dlhoročným osobným priateľom Mikuláša Zmeškala, ktorý pochádzal z rodiny, čo dala kostolík postaviť," prezrádza zaujímavú historku sprievodkyňa Viera Murínová, ktorá kostol v Leštinách otvára návštevníkom. <pe>

Užitočné rady

  • Drevený kostol Všetkých svätých Tvrdošín je počas leta otvorený okrem pondelka, každý deň od 10. do 17. h
  • Drevený kostol svätého Juraja v Trnovom otvoria po dohode na telefónnom čísle 041/5964192
  • Drevený kostol svätej Alžbety v Zuberci je súčasťou skanzenu, ktorý je otvorený celoročne, otváracie hodiny počas prázdnin sú od 8. do 18. h (posledný vstup do múzea)
  • Drevený kostol sv. Štefana Kráľa v Martine je súčasťou celoročne otvoreného Múzea slovenskej dediny, počas leta denne od 9. do 18. h
  • Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži je od 1. júna do 30. septembra otvorený denne od 9. do 17. h (mimo sezóny od 9. do 15. h)
  • Drevený artikulárny kostol Leštiny – prehliadku je lepšie nahlásiť vopred na telefónnych číslach 043/5895500 alebo 0911/960383, okrem nedele
  • Drevený artikulárny kostol Istebné – prehliadku si treba dohodnúť na čísle 043/5891353

Tipy na ďalšie výlety

Likava – stredoveký hrad pri Ružomberku

Jasenová – rodný dom Martina Kukučína

Lúčanský vodopád a travertíny v obci Lúčky, kúpanie v kúpeľoch a aqua-vital parku

Liptovská Mara, archeostánok Havránok, Liptov

Vlkolínec – osada zrubových domov zapísaná v zozname UNESCO

debata chyba