Fínsko plánuje obmedziť vydávanie turistických víz pre ruských občanov

Fínsko plánuje obmedziť vydávanie turistických víz pre ruských občanov, uviedol fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto, informuje správa agentúry AFP.

09.08.2022 07:00
debata

Po vpáde ruských inváznych vojsk na Ukrajinu sa letecká doprava z Ruska do krajín EÚ prerušila. Mnoho Rusov preto začalo využívať Fínsko ako tranzitnú krajinu pre cestovanie po Európe. „Mnohí to považovali za obchádzanie sankčného režimu,“ povedal Haavisto.

Fínsko je v súčasnosti jediným členským štátom EÚ susediacim s Ruskom, ktorý nezaviedol obmedzenia na vydávanie turistických víz pre ruských občanov, píše AFP.

Haavisto povedal, že hoci schengenský režim a fínsky zákon neumožňujú úplný zákaz udeľovania víz na základe štátnej príslušnosti, Fínsko môže znížiť počet vydávaných víz podľa ich kategórie.

Fínske ministerstvo zahraničných vecí predložilo vláde návrh, ktorý by Fínsku umožnil „uprednostňovať“ skupiny žiadateľov, ako sú rodinní príslušníci či študenti, a zároveň znížil počet turistických víz.

Haavisto verí, že konečné rozhodnutie o vydávaní víz by mohlo byť známe do konca augusta.

Šéf fínskeho rezortu diplomacie tvrdí, že v súčasnosti vstupuje do Fínska mnoho turistov s vízami vydanými inou krajinou v schengenskom priestore. Zdôraznil, aby bolo v tejto veci prijaté rozhodnutie na úrovni EÚ.

Fínsko chce o tejto téme diskutovať aj na najbližšom neformálnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ koncom augusta v Českej republike.

Rusko komunisti Lenin výročie Moskva Čítajte viac Rusko, aké som poznal, už neexistuje, je tu len paralelný vesmír Z, opisuje Steve z BBC Odesa, Ukrajina Čítajte viac Svetoznáme delfinárium, lunapark pri mori... Dnes sú pláže Odesy zamínované a hotelieri zničení
debata chyba
Viac na túto tému: #víza #Fínsko #Rusi