Francúzsko zakázalo Rusom vstup do vojenských zariadení. Turisti sa nedostanú ani do stredovekej pevnosti

Francúzske ministerstvo obrany zakázalo ruským občanom vstup do Chateau de Vincennes, stredovekej pevnosti a turistickej atrakcie na okraji Paríža, informovala agentúra AFP.

12.08.2022 07:00
debata (1)

Prípad vyšiel najavo, keď 28. júla odmietli dnu vpustiť dve Rusky. „Strážnik pri detektore kovov chcel vidieť môj pas,“ uviedla jedna zo žien.

Pracuje ako novinárka a vo Francúzsku žije päť mesiacov, keďže Rusko opustila „pre vojnu“.

Po kontrole dokladu jej strážnik oznámil, že nemôže vojsť. Ďalší strážnik jej tiež odmietol vstup a ako dôvod uviedol „pretože ste Ruska“, povedala žena.

Dodala, že nemohla uveriť tomu, čo počuje.

Petrohrad Čítajte viac Turisti obchádzajú Rusko. Týmto nahradili cársky Petrohrad či majestátny Vladivostok

Francúzske ministerstvo obrany v pondelok neskoro večer potvrdilo, že po invázii na Ukrajinu „obmedzilo prístup ruských občanov do vojenských zariadení“. Novinári môžu požiadať o výnimku, dodal predstaviteľ ministerstva.

Od 24. februára, keď Moskva začala vojnu na Ukrajine, Francúzsko prijalo približne 100.000 ukrajin­ských utečencov, vyplýva z vládnych údajov.

Podľa Štátneho ústavu štatistiky a ekonomického výskumu (INSEE) žilo v roku 2021 vo Francúzsku zhruba 73.500 ruských prisťahovalcov.

V Európskej únii sa diskutuje o ďalšom obmedzení pre Rusov, ktorí EU navštevujú z turistických alebo osobných dôvodov.

Chateau de Vincennes, niekdajšie sídlo francúzskych kráľov, patrí k najzachovanejším pamiatkam svojho druhu v Európe.

V prípade veľkej povodne v Paríži je zámok alternatívnym sídlom francúzskeho prezidenta.

Okrem časti prístupnej pre verejnosť je v ňom aj časť historického archívu francúzskych ozbrojených síl. Sem je prístup obmedzený.

Chateau de Vincennes každoročne navštívi približne 150.000 ľudí, ktorí zaplatia 9,50 eura za vstup pre dospelého.

cestovanie, dovolenka, kufre, batožina, balenie, Čítajte viac Rusko stráca milionárov, tento rok sa ich odsťahuje asi 15 000. Smerujú do 4 krajín Fínsko, Helsinki, katedrála Uspenski, NEST1 NEPOUZI Čítajte viac Fínsko si chystá bunkre pre 4,4 milióna ľudí: Majú aj podzemnú jaskyňu s kaviarňou
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Rusi #vojna na Ukrajine