Čína kvôli covidu zatvorila v Tibete palác Potala. Ďalší prípad nulovej tolerancie

Čínske úrady zatvorili slávny palác Potala v Tibete, pretože v tomto himalájskom regióne hlásili malý výskyt ochorení COVID-19. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AP.

10.08.2022 10:37
debata
Palác Potala v Lhase, v ktorom žil 14....
Obrovský palác Potala predstavuje historickú...
+8

Reakcia úradov je v súlade s čínskou politikou „nulovej tolerancie covidu“, v rámci ktorej Čína zavádza lockdowny, pravidelne testuje obyvateľov na koronavírus a nariaďuje karantény a cestovné zákazy. Väčšina ostatných krajín sa, naopak, znovu otvára svetu.

Oznam na účte paláca na sociálnej sieti WeChat (v čínštine: Wej-sin) informuje, že palác, ktorý bol tradične sídlom budhistických vodcov Tibetu, bude zatvorený od utorka a dátum opätovného otvorenia bude oznámený neskôr.

Ekonomika Tibetu je výrazne závislá od turistického ruchu a Potala je pre návštevníkov významným lákadlom.

Čína tvrdí, že jej prísna politika je úspešná, pretože zabránila priveľkému počtu hospitalizácií a úmrtí na covid, ale kritici vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) odsudzujú škodlivý vplyv tohto postoja na ekonomiku a spoločnosť.

Uvádzajú tiež, že nedrží krok s meniacimi sa vlastnosťami koronavírusu a novými metódami prevencie aj liečby.

Čína, turisti, Peking, Zakázané mesto Čítajte viac Kurz čínskej mentality: Čo zaskočí turistov v najľudnatejšej krajine?

Čína oznámila v utorok 828 nových prípadov komunitného prenosu covidu, z nich 22 v Tibete. Väčšina týchto prípadov je bezpríznaková.

Čínske úrady na inom mieste, v obľúbenom dovolenkovom stredisku San-ja známom ako „čínsky Havaj“, vypravili domov prvé lietadlo so 125 turistami. V tomto letovisku na ostrove Chaj-nan pritom uviazli desaťtisíce dovolenkárov, keď tam náhle zaviedli covidový lockdown.

Štátna televízia CCTV uviedla, že San-ja, mesto s viac než miliónom obyvateľov, organizuje aj ďalšie odlety turistov domov a budú odchádzať po skupinách.

Prvý let smeroval do Si-anu. Ľudia môžu odísť, až keď majú množstvo negatívnych výsledkov testov na koronavírus.

V hlavnom a najväčšom meste provincie Chaj-nan, v Chaj-kchou, bude platiť 17-hodinový lockdown, a to v stredu od 06.00 do 23.00 h miestneho času.

čočík Čítajte viac Víkend v Amdo: Toto je trochu iný Tibet čočík, čína, mall.tv Čítajte viac Ako žijú bohatí Číňania? Peniaze už majú, vkus ešte nie mall tv, čočík Čítajte viac Čína je úplne iný svet: Ako vyzerá všedný život v tom najpriemernejšom meste?
debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #tibet #Covid-19