Viaceré výletné miesta v Banskobystrickom kraji hlásia pokles turistov

V porovnaní s predchádzajúcimi dvomi letnými sezónami viaceré lokality alebo výletné miesta v Banskobystrickom kraji hlásia pokles návštevnosti, uviedla Zuzana Jóbová z krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.

19.08.2022 08:00
Banícky orloj, Banská Bystrica Foto: ,
Banícky orloj
debata

Doplnila, že predaj zážitkov cez krajský turistický portál v období od 1. júla do 11. augusta tohto roka klesol o 19 percent.

„Toto číslo však nie je smerodajné, pretože v júli ľudia dovolenkovali v zahraničí. Od konca júla čísla predaja rastú,“ podotkla s tým, že do konca letných školských prázdnin sa tak štatistiky môžu zmeniť. „A to nie iba v predaji zážitkov, ale celkovo v návštevnosti regiónov,“ konštatovala.

Na druhej strane sú však podľa nej mnohé ubytovacie zariadenia plne vyťažené. Sezónu si pochvaľujú na Horehroní, v Dolnej Strehovej, alebo v Dudinciach," zhodnotila s tým, že KOCR sa zatiaľ nemôžeme opierať o dáta zo Štatistického úradu. Sezónu tak môžu hodnotiť len na základe individuálnych štatistík alebo odhadov rôznych ubytovacích zariadení.

Pripomenula, že po rokoch, ktoré boli poznačené opatreniami proti ochoreniu COVID-19, nastal efekt, ktorý sa dal očakávať.

„Ľudom chýbali pobyty pri mori, takže tento rok značne využívali práve na dovolenku v zahraničí,“ zhrnula.

Doplnila, že keď sa pre nový koronavírus nedalo cestovať za hranice Slovenka, dopyt po domácom cestovnom ruchu rástol.

Ako poznamenala, pre zdražovanie a ekonomickú neistotu začali občania šetriť. „Kedysi absolvovali dovolenku v zahraničí a potom výlety po Slovensku. To sa teraz nedeje, alebo deje v obmedzenejšom objeme,“ zdôraznila.

Podľa jej slov sa tiež z pohľadu zahraničných návštevníkov môže Slovensko pre vojnu na Ukrajine ukazovať ako menej bezpečná. „Aj to má negatívny dopad na cestovný ruch,“ uzavrela.

NEPOUZ, Blogerka Marika, Zanzibar Čítajte viac Mama blogerka: S deťmi okolo sveta? Dobre naplánovaná exotika vyjde rovnako ako rezort all inclusive chorvátsko Krk Čítajte viac Osem miest Krku - osem dôvodov, prečo sa vybrať na dovolenku po moste na Zlatý ostrov
debata chyba
Viac na túto tému: #Banskobystrický kraj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy