Exotika a pohoda vidieka. To sú zoofarmy

28.07.2012 06:00
frama, zvieratá, somáre
Deti môžu na farme Humanita spoznávať domáce, ale aj exotické zvieratá. Autor:

Výhoda menších súkromných zoo je najmä v tom, že tu sa človek dostane k zvieratám naozaj blízko. Nie je tu sklo či husté pletivo, ale skôr drevené výbehy zasadené do prírody a pohody vidieka.

V zoofarme pri obci Modrová tak možno z tesnej blízkosti obdivovať škótsky horský dobytok, lamy či klokany. Na farme Humanita v Kráľovej nad Váhom si zas deti môžu pohladkať nezvyčajnú bielu ťavu.

Okrem ťavy albína sa tu prechádza ešte biely páv či ježko albín, ktorého neprehliadnete ani v tme. Má biele aj pichliače. "Deti tu môžu spoznať množstvo domácich, ale aj exotických zvierat.

Máme tu vyše 60 druhov v takom počte, ktorý už ani neviem," dodáva s úsmevom majiteľ farmy Betram Beták. Pobehuje tu napríklad medvedík čistotný, nosáľ alebo pštros africký, z ktorého vajec vyrábajú na farme megakraslice. Ďalší veľký vták emu hnedý sa zas chcel do práce na farme zapojiť tak, že mienil zožrať klince, s ktorými farmári zbíjali drevené príbytky. Láka ho totiž všetko lesklé.

V terárijnej časti upúta kajman okuliarnatý a tiež korytnačka kajmanka dravá. Tú sa však hladkať nevyplatí. Po krokodíloch má druhý najsilnejší stisk v papuli. Beták varuje, že dokáže bez problémov odhryznúť prst. Za malými zvedavcami, ktorí by ju chceli dráždiť klopkaním po skle, sa veru načahuje. „Je síce nemotornejšia, no dokáže vymrštiť krk do vzdialenosti 15 centimetrov. To je vlastne aj jej spôsob lovu vo voľnej prírode, kde zväčša len striehne na korisť.“

K exotike patria tiež miniatúrne druhy opičiek, kosmáč bielofúzy či tamarín žltoruký. Pochádzajú z dažďových pralesov Južnej Ameriky. Majiteľ jednu z opičiek vypiplal na fľaške, aj preto nie je plachá a rada sedí na pleci. V neďalekej ohrade sú zas husi, kačice s nadutým moriakom. Vo výbehoch môžu deti kŕmiť poníky, somáre. V zadnej časti areálu sú kone. Kto sa chce len tak povoziť, zaplatí za jednorazovú jazdu 70 centov.

Koňom a westernu bude venovaná aj sobota 4. augusta. Po 14. hodine sa tu rozprúdi Western show s divadlom na koňoch. Návštevníci, ktorí si chcú zatancovať na večernom Country bále, by nemali zabudnúť na široké klobúky, košele a vhodné nohavice. Vstupné pre dospelých je 4 eurá, pre deti od šesť rokov 2 eurá.

Zoofarma v Modrovej neďaleko Piešťan zas návštevníkov prenesie na opačnú stranu zemegule. Do Austrálie a na Nový Zéland. Nedá sa to prehliadnuť, pretože už na štátnej ceste vás krátko za obcou Modrová upozorňuje žltá značka na klokany. Za ohradami sa voľne pasú zvieratá takmer zo všetkých kontinentov. Lamy z Južnej Ameriky, bizón zo Severnej Ameriky, príbuzný zubra, búrske kozy z Afriky či spomínané klokany z Austrálie. Netradičnú zoologickú zbierku dotvára ešte miniexpozícia maorijskej kultúry s unikátnymi drevenými zbraňami ako patu, patuki, hache toki. Nájdete tu tiež poi poi, čo je akási biela ozdoba pripomínajúca letiaceho vtáka, ktorú používali maorijské ženy pre speve a tanci.

Tipy na ďalšie výlety

  • Vodná nádrž Kráľová – je asi šesť kilometrov od farmy Humanita, dá sa tu okúpať, no je to najmä raj pre surfistov, od júla do augusta tu prevažuje juhovýchodný vietor, preto je dobré vychádzať so surfom zo západného brehu pri Kaskádach
  • Termál Centrum Galandia – vodný svet v Galante je otvorený od 10. h do 21. h, dá sa tu vyblázniť na troch toboganoch, prípadne oddýchnuť si vo veľkých relaxačných bazénoch, ďalšie termálne kúpaliská sú v Horných Salibách alebo vo Vincovom lese
  • Galanta – v meste, v ktorom žili Esterházyovci a koncertoval tu Haydn, možno nájsť renesančný a tiež neogotický kaštieľ či múzeum, nedávno tu odhalili bustu speváka Karola Duchoňa
  • Kompa medzi Vlčanmi a Selicami – originálne plavidlo poháňa len sila prírody, naraz odvezie šesť áut či 50 chodcov
  • Kaštieľ Mojmírovce – zrekonštruovaný kaštieľ s udržiavaným parkom skrýva hotel, vínnu pivnicu, reštauráciu a bazén

Užitočné rady

  • vstupné na Detskú farmu Humanita je pre jednotlivcov dobrovoľné
  • väčšie organizované skupiny sa musia ohlásiť vopred, za prehliadku s výkladom sa platí 1,60 eura
  • na farme Humanita sa môžete tiež povoziť na koni, samostatná jazda stojí 70 centov, hodina špeciálnej výučby stojí 10 eur
  • Zoofarma v Modrovej je otvorená v pracovné dni od 12. h do 17. h, cez víkend a sviatky od 11. h do 19. h
  • dospelí za vstup zaplatia 3 eurá, pre deti od 4 rokov je to za 2,50 eura
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku