Spišský hrad čaká na pokračovanie prerušenej obnovy, múzeum ešte nové verejné obstarávanie nevyhlásilo

Slovenské národné múzeum (SNM) zatiaľ na obnovu Spišského hradu, teda Románskeho paláca a západných palácov, nevyhlásilo nové verejné obstarávanie. Počas tohto týždňa by sa malo začať vypratávanie staveniska zo strany predchádzajúceho zhotoviteľa. Uviedol to riaditeľ múzea Branislav Panis.

04.10.2022 15:00
sysle, spišský hrad Foto: ,
Spišský hrad
debata

Múzeum ešte začiatkom júna ohlásilo, že odstupuje od zmluvy o dielo v hodnote viac ako 4,7 milióna eur so zhotoviteľom prác v rámci druhej etapy rekonštrukcie hradu. Dôvodom malo byť najmä dlhodobé a pokračujúce neuhrádzanie splatných záväzkov zhotoviteľa stavby voči svojim subdodávateľom.

Múzeum podpísalo zmluvu so zhotoviteľom vlani 4. júna. Podľa kultúrnej inštitúcie však okrem vyššie uvedeného dôvodu nevykonával či meškal so stavebnými a rekonštrukčnými prácami na Spišskom hrade.

„Slovenské národné múzeum považuje, špeciálne v tomto, pre stavebníctvo zložitom období, potrebné vyhlásiť nové transparentné verejné obstarávanie. Aj z dôvodu, aby prinieslo príležitosť realizovať rekonštrukciu Spišského hradu záujemcom nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia, čo by pre nás, ako verejného obstarávateľa, otvorilo možnosť výberu najvýhodnejšej ponuky,“ vysvetlil Panis.

Oravský hrad Čítajte viac Návštevnosť Oravského hradu stúpla, chodia najmä dve národnosti

Po odstúpení zmluvy SNM vykonalo na obnove hradu viaceré menšie odborné práce. Išlo napríklad o dokončenie sanácie hradného brala či kotvenie dočasného prekrytia koruny východnej a južnej steny Románskeho paláca. Ukončený bol tiež reštaurátorský výskum a finalizuje sa návrh na reštaurovanie západných palácov.

„V týchto dňoch očakávame cenové ponuky na ukončenie strechy hradnej kaplnky, kde je potrebné zrealizovať oplechovanie, trvalý odkvapový systém tak, aby bol interiér kaplnky chránený. Vykonávame aj zabezpečovacie práce na ochranu a zaistenie zraniteľných konštrukcií,“ dodal riaditeľ múzea, ktoré plánuje všetky zabezpečovacie práce ukončiť do 30. novembra tohto roka.

Na sanáciu palácov schválila financie vo výške 4,8 milióna eur ešte predchádzajúca vláda na výjazdovom rokovaní v Kežmarku v roku 2019. Ide o druhú etapu obnovy Spišského hradu. Prvú etapu za jeden milión eur Slovenské národné múzeum ukončilo v roku 2020.

Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.

Krym, Lastovičie hniezdo, zámok, Gaspra Čítajte viac Jaltu založili Gréci, Lastovičie hniezdo zamilovaný nemecký barón. Krym stovky rokov vítal smotánku čočík, čína, mall.tv Čítajte viac Dva dni vo vlaku: Čech sa vydal 1700 km naprieč Čínou. Čo zaberá na otravných spolucestujúcich?
debata chyba
Viac na túto tému: #Spišský hrad