Svätojakubskú trasu máme aj na Slovensku, okrem samotného potešenia z cesty ponúka aj výborný spôsob ako spoznať mašu krajinu. Trasa Svätojakubskej púte na Slovensku sa začína v Košiciach a pokračuje na západ cez Levoču, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Nitru a Trnavu až do Bratislavy, odkiaľ sa pútnici môžu vydať aj ďalej, priamo do Santiaga de Compostela v španielskej Galícii.
Ak hľadáte nové výzvy, poteší vás aj nová trasa Via Transilvanica, ktorú nedávno otvorili. Je dlhá 1 400 kilometrov a vinie sa Rumunskom zo severu na juh, pričom prechádza cez 108 dedín a miest.
S myšlienkou novej dlhej trekkingovej trasy prvýkrát prišiel pred štyrmi rokmi 52-ročný Alin Useriu. Opísal ju ako skvelý spôsob ako preskúmať divočinu „najpozoruhodnejšej krajiny na kontinente“ a oživiť vidiecke oblasti.
Napriek hospodárskemu rastu zaznamenalo Rumunsko exodus mladých ľudí z vidieckych oblastí. Vyľudňovanie sa nevyhlo ani niektorým z najkrajších regiónov krajiny. Ekoturistika, ktorú chce chodník podporiť, je tiež o zachovaní miestnej architektúry a tradícií.
Do projektu prípravy trasy sa zapojilo viac ako 10 000 ľudí, ktorí vytýčili cestu cez Karpaty a ďalšie atraktívne miesta. Realizácia trvala štyri roky a trasu si vyskúšal medzi prvými aj samotný Alin, prejdenie mu pešo trvalo dva mesiace. Štartoval z Putny v severnej časti Rumunska, konečná zastávka Via Transilvanica sa objavila v Drobeta-Turnu Severin neďaleko srbských hraníc.
Trasa sa dá absolvovať aj po častiach alebo len čiastkovo. Je rozdelená na sedem oblastí, z ktorých každá má jedinečnú kuchyňu a kultúru. Prejdenie každého regiónu trvá pešo 6 až 15 dní, bicyklom samozrejme omnoho kratšie. Podľa jedného cyklistu sa celá trasa dá zvládnuť za 20 dní, ak nerobíte príliš veľa zastávok.

Prvá zaznamenaná púť do Compostely, k hrobu s ostatkami svätého učeníka Jakuba, ktoré sú podľa tradície uložené v miestnom chráme, sa uskutočnila v roku 951. Absolvoval ju biskup z Le Puy.
Prvý manuál pre pútnikov Liber Sancti Jacobi pochádza z 12. storočia, okrem textov o svätom Jakubovi a správ o zázrakoch obsahuje aj popis trasy či zvyky miestnych obyvateľov. Pozdĺž cesty postupne vyrástli kostoly a kláštory s relikviami.
Putovanie sa postupne spopularizovalo a dnes sa na trasu vydávajú ľudia z celého sveta. Symbolom púte sa už v stredoveku stala mušľa hrebenatka veľká a od roku 1987 je značkou po trase systém práve s touto mušľou.


