Košický kraj podporil dva cykloprojekty sumou viac ako 27-tisíc eur

Košický samosprávny kraj (KSK) podporil cez svoju dotačnú schému Terra Incognita dva cykloprojekty sumou viac ako 27-tisíc eur. Na Kojšovskej holi a spolu s ňou aj v pohraničnej obci Jablonov nad Turňou tak nájdu cyklisti nové zázemie s nabíjačkami, servisom aj požičovňou bicyklov. Informovala o tom Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

31.10.2022 11:00
debata

„Kojšovská hoľa parí jednoznačne k jedným z najviac obľúbených miest v našom kraji. Navštevujú ju skalní turisti, vytrvalci, ktorí sa odhodlali na trasu SNP, ale aj rodiny s deťmi. Podobné miesto nájdeme aj na Gemeri. Okolie penziónu Granárium v Jablonove nad Turňou tiež ponúka dobrodružstvo zvlneného terénu, jaskýň, hradov či tiesňav. Som preto rád, že oba projekty cyklozázemia obstáli v hodnotení a boli aj zrealizované. Na oboch miestach po novom východniari aj návštevníci z okolia nájdu multifunkčný nabíjací stojan pre rôzne typy ebajkov ako Bafang, Yamaha, Shimano či Specialized, ktorý je už na Kojšovke nainštalovaný a cez leto slúžil eBajkerom zadarmo. V areáli penziónu Granárium už tiež stojí kontajner s modernou solárnou nabíjacou stanicou pre elektorbajky a od budúceho roka poslúži aj ako požičovňa bicyklov a tiež ako uzamykateľná garáž pre ubytovaných hostí. Teší ma, že cykloturistika oslovuje stále viac ľudí, ktorí sú doslova hladní po objavovaní pokladov nášho kraja zo sedadla bicykla. Župa sa preto usiluje urobiť maximum pri budovaní modernej cyklistickej infraštruktúry,“ uviedol predsa Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

NEPOUZ Abu Dhabi je hlavnym mestom Spojenych arabskych emiratov. - Shutterstock.jpg Čítajte viac Chcete si užiť luxus v exotike za pár stoviek? Abu Dhabi je novým lákadlom Emirátov

Kojšovská hoľa je jedným z najvyšších bodov hlavného hrebeňa Volovských vrchov a je obľúbeným cieľom pre Košičanov, Gelničanov aj Medzevčanov.

„Musím povedať, že v destináciách Košického kraja intenzívne vnímame potreby cyklistickej komunity, ktorá sa neustále rozrastá aj vďaka príchodu elektrobicyklov. Tie otvorili nové možnosti aj pre menej zdatných a umožnili im dostať sa do menej prístupných lokalít. Chcem však podotknúť, že nabíjacie stojany neslúži len cyklistom. Každý jeden turista, bežkár, skialpinista či dogtrekker vie využiť zásuvky na cyklostojane na bezplatné nabitie svojho telefónu, tabletu či notebooku. Počas čakania na pribúdajúce paličky na baterke si návštevníci môžu urobiť prechádzku k meteostanici na vrchole Kojšovky, alebo k neďalekému fotopointu s výhľadom na naše veľhory,“ vyzdvihuje výhody lokality riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Jurková Vargová.

Jablonov nad Turňou je pohraničná obec, ktorá láka výnimočným areálom stredovekej zrekonštruovanej sýpky, kde sa turisti môžu ubytovať, najesť a po novom si aj dobiť baterky. V areáli penziónu Granárium pribudla solárna nabíjačka na eBajky a spolu s ňou aj kontajnerovo riešená dielnička s náradím a garážou pre bicykle. Do budúcna autori projektu plánujú aj požičovňu bicyklov a ďalšie rozširovanie služieb pre športovcov.

California, cyklista Čítajte viac Humenné postaví cyklolávku cez Laborec za takmer 1,88 milióna eur bicykel, cesta, šport, cyklista, Čítajte viac Košický kraj chce cez eurofondy vytvoriť cyklo-webový portál Košického kraja
debata chyba
Viac na túto tému: #Košický kraj #cyklocesta