UNESCO zaradilo francúzsku bagetu na Zoznam nehmotného svetového dedičstva

Francúzska bageta bude zaradená na Zoznam nehmotného svetového dedičstva ľudstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) informujú agentúry AP a AFP.

30.11.2022 14:16
debata

Experti UNESCO v stredu na schôdzi v Maroku rozhodli, že toto francúzske pečivo pripravené z múky, vody, soli a kvasníc si zaslúži uznanie OSN.

Francúzske ministerstvo kultúry predtým upozornilo na „pokračujúci pokles“ počtu tradičných pekární. Za posledných 50 rokov každoročne zatvorí prevádzku približne 400 z nich.

Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová povedala, že toto rozhodnutie oceňuje „umenie a zručnosť pekárov“ a „denný rituál“.

„Je dôležité, aby tieto remeselné znalosti mohli existovať aj v budúcnosti,“ uviedla Azoulayová, ktorá bola v rokoch 201617 francúzskou ministerkou kultúry.

Bageta sa pokladá za neodmysliteľný francúzsky výrobok. Údajne ju však vymyslel vo Viedni narodený pekár August Zang v roku 1839. Zang uviedol do prevádzky parnú pec, čím umožnil pečenie chleba z krehkou kôrkou a nadýchaným cestom vo vnútri.

jedlo, strava, výživa, bageta, jesť, jedenie Čítajte viac Múka, voda, kvasnice, soľ a kus savoir‑faire. Budú bagety kultúrnym dedičstvom?

Agentúra AFP píše, že bagetu vytvorili pekári v Napoleonovej armáde s cieľom zabezpečiť dávky chleba pre vojakov. Dlhé a tenké pečivo sa dalo rýchlo pripraviť v tehlových peciach narýchlo postavených na bojisku, píše AFP.

Tieto kusy pečiva sa vo Francúzsku dajú kúpiť na rôznych predajných miestach vrátane supermarketov. Pozorovatelia však upozorňujú na problémy v oblasti kvality, dodáva AP.

Cesto musí odpočívať 1520 hodín pri teplote štyri až šesť stupňov Celzia, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzsky zväz pekárov.

Experti UNESCO sa tento týždeň zišli v Maroku, ktoré tejto organizácii v súčasnosti predsedá. Skúmajú celkovo 56 návrhov na zaradenie na Zoznam nehmotného svetového dedičstva ľudstva vrátane štyroch, ktoré si naliehavo vyžadujú zachovanie.

Na Zozname nehmotného svetového dedičstva ľudstva je v súčasnosti približne 600 výrobkov z viac než 130 krajín.

NEPOUZ, dovolenka, cestovanie, all inclusive zájazd, Turecko Čítajte viac Tri all inclusive týždne v exotike za cenu mesačného nájmu! Pred zimou utekáme na dlhé dovolenky, kde sa oplatia najviac? Paríž, Francúzsko, Víťazný oblúk Čítajte viac Instagramová romantika verzus skutočnosť: Pravdivé video odhaľuje, ako vyzerajú turistické miesta naozaj vianocne trhy, bratislava 2017, advent, Čítajte viac Je to doma! Bratislava má podľa TikTokerov jeden z najkrajších vianočných trhov v Európe. Koľko hashtagov získal?
debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #UNESCO #bageta
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy