K zrúcanine Katarínky chcú vrátiť kópiu súsošia Kalvárie, ktoré tam pôvodne stálo

Dobrovoľníci budú aj v tomto roku pokračovať v prácach na záchrane zrúcaniny Kláštora a kostola sv. Kataríny Alexandrijskej pri obci Dechtice v okrese Trnava. Už od januára sa môžu záujemcovia prihlasovať do niektorého z dvojtýždňových turnusov v mesiacoch júl a august. Ako informoval Sebastián Lukáš Šedo z občianskeho združenia Katarínka, vlani sa o záchranu tohto jedinečného miesta pričinilo viac ako 200 dobrovoľníkov, 62 z nich tam bolo prvýkrát. Celkovo sa za takmer tri desaťročia komunita záchrancov Katarínky rozrástla na viac ako 2 000 dobrovoľníkov.

22.01.2023 09:00
debata

Jedným z ďalších cieľov občianskeho združenia Katarínka je návrat súsošia Kalvárie na pôvodne miesto, teda k areálu kostola a kláštora.

„Pôvodné dielo bolo po zrušení kláštora v roku 1786 presunuté do blízkej obce Dechtice, kde sa zachovalo dodnes. Obec ho dala po dlhej dobe komplexne zreštaurovať, čo vytvorilo ideálne podmienky na zhotovenie kópie reštaurátorom,“ povedal Sebastián Lukáš Šedo. Na Katarínku sa dostane kópia pôvodného diela, kedy sa tak stane, bude záležať od priebehu prác a dostatku financií.

Dobrovoľníci za 28 rokov prác zakonzervovali ruiny Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej a zachránili ich tak pred definitívnym zánikom, zabezpečili aj viaceré archeologické výskumy a ďalšie práce.

Pred piatimi rokmi sprístupnili vežu bývalého kostola pre turistov ako rozhľadňu, okrem toho priblížili toto miesto tisíckam návštevníkov z rôznych kútov Slovenska.

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi ho museli opustiť, kláštor sa potom postupne začal meniť na ruiny.

debata chyba
Viac na túto tému: #Katarínka