Hrobka patrila Meruovi, vysoko postavenému úradníkovi na dvore faraóna Mentuhotepa II. z 11. dynastie, ktorý vládol do roku 2004 pred naším letopočtom.
„Ide o prvú lokalitu z takého raného obdobia v západných Thébach, ktorá bola sprístupnená návštevníkom,“ citovalo vyhlásenie ministerstva riaditeľa pamiatkového úradu v Hornom Egypte Fathího Jásína.
Hrobka je vytesaná do skaly a zreštaurovalo ju Poľské centrum pre stredomorskú archeológiu pri Varšavskej univerzite a egyptská Najvyššia rada pre starožitnosti.
Stála oproti uličke pre procesiu do chrámu Mentuhotepa II., zahŕňa chodbu vedúcu do obetnej kaplnky s výklenkom pre sochu zosnulého.
Pohrebná šachta vedie do pohrebnej komory so sarkofágom.
„Ide o jedinú zdobenú miestnosť hrobky s neobvyklou dekoratívnou maľbou na vápennej omietke,“ uviedol Jásín.
Podľa poľsko-egyptskej archeologickej skupiny bola Meruova hrobka známa najmenej od polovice 19. storočia. V roku 1996 talianski odborníci niektoré z nástenných malieb zreštaurovali.
Čítajte viac Najnavštevovanejší cintorín sveta láka 3 milióny turistov ročne. Odpočívajú tu slávni Čítajte viac Päť záhad Brna: Pomätené hodiny, holý zadok, drak či mysteriózne zmiznutia