Starosta postavil za peniaze z EÚ chodník v korunách stromov, ktoré neexistujú. Pozrite si foto

Starosta obce Nyírmártonfalva na východe Maďarska nechal za peniaze z Európskej únie - v prepočte takmer 170 000 eur - postaviť 50 metrov dlhý drevený chodník v korunách stromov. Háčik je v tom, že predtým okolitý les úplne vyrúbali, a tak sa teraz drevená konštrukcia turistickej atrakcie týči uprostred púšte, server Átlátszó.

29.03.2023 10:51
debata

Projekt si nevyžadoval, aby okolo chodníka bol les, o chodníku v korunách stromov bez stromov starosta obce porozprával aj maďarskej televízii.

Les sa podľa neho musel vyrúbať, aby boli peniaze na spolufinancovanie investície, pretože medzi podaním žiadosti o grant a schválením projektu ceny v stavebníctve stúpli. Čiže za všetko vlastne môže Brusel, podotkla televízia na svojom webe.

Starosta sľúbil, že chodník bude čoskoro obklopený lesom, pretože tu vysádzajú sadenice rýchlo rastúcich stromov. Ale podľa lesníkov potrvá ešte desiatky rokov, kým zo stromčekov vyrastie les, dodala stanica.

Budapešť, Budínsky hrad, Dunaj, Maďarsko, reťazový mosto Szechenyi, Bazilika sv. Štefana, Maďarský parlament, Matyášov kostol Čítajte viac Tajomné jaskyne pod Budínskym hradom ukrývali vojenskú nemocnicu aj štátne zlaté zásoby

„Toto je geniálne! Vyrúbame les, na ktorého zhliadnutie vytvoríme niečo z peňazí EÚ. Ak je niekto normálny v Nyírmártonfalve, tak Budapešť je ústav pre duševne chorých,“ poznamenal na webe jeden z divákov.

Starosta Mihály Filemon z vládnucej strany Fidesz podľa serveru získal únijnú dotáciu ako súkromná osoba prostredníctvom programu pre rozvoj vidieka: žiadosť podal v roku 2018 a uspel predvlani. Starostom obce je od roku 2019. Filemonovi patria aj pozemky, na ktorých stojí chodník korunami stromov financovaná EÚ.

Otrasné organizované krádeže peňazí EÚ

„V posledných rokoch som sa snažil prezentovať miesta, ktoré názorným spôsobom ukazujú otrasné organizované krádeže peňazí EÚ za posledných desať rokov. Verím, že len ťažko nájdeme lepšie, symbolickejšie miesto,“ povedal serveru po prechádzke korunami stromov bez stromov poslanec Ákos Hadházy, známy bojom proti korupcii v Maďarsku.

Kvalita diela, vybudovaného firmou z neďalekého mesta Nyíregyháza, je podľa reportérov tiež pochybná. Konštrukcia z borovicového dreva nie je lakovaná a je vystavená poveternostným vplyvom. Strechu jednej z budov už vietor odniesol. Toalety sú hotové iba zvonku.

Maďarsko, Budapešť, Rybárska bašta, NEST1 NEPOUZI Čítajte viac Toto hovoria sami o sebe: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o Maďaroch prv, než zamierite na juh

Reportéri Átlátszó navštívili aj starostov penzión, tiež postavený z peňazí EÚ, kde však chýba povinná tabuľka upozorňujúca na túto skutočnosť.

Výstavba podobných chodníkov v korunách stromov s finančnou podporou EÚ je v súčasnej dobe medzi miestnymi politikmi Fidesz populárna, píše Átlátszó a uvádza ako príklad susednú dedinu Nyíradony, kde získal dotáciu aj podpredseda krajskej rady Fidesz Sándor Tasi.

Premiér problém nevidí

Podobný chodník nechal postaviť aj poslanec Fidesz László Tasó. V týchto prípadoch aspoň stromy zostali.

Starosta Mihály Filemon sa sťažuje, že sa okolo jeho osoby v poslednej dobe vynorilo v médiách mnoho nepravdivých a zlomyseľných tvrdení, a preto poveril svojich právnych zástupcov, aby zjednali nápravu.

Maďarsko v súčasnosti rokuje s Európskou komisiou, ktorá zadržiava Budapešti peniaze z fondov Európskej únie kvôli korupcii a obavám, že vláda narúša demokratické práva.

Premiér Viktor Orbán tieto obvinenia odmieta.

Amsterdam, Holansko, kanály, cestovanie, turistka, turizmus, dovolenka Čítajte viac Mladá Američanka zverejnila 5 miest v Európe, ktoré už nikdy nechce navštíviť. Jej dôvody zdvihnú tlak wizz air lietadlo Čítajte viac Dovolenkový horor: Lietadlo Wizz Air vzplanulo, pasažieri uviazli na týždeň v Rumunsku práca, zamestnanie, pílenie, drevo, robotník Čítajte viac Ktorá krajina má najkratší pracovný týždeň? Slováci pracujú skoro o 10 hodín týždenne viac
debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #eurofondy #Maďarsko #chodník korunami stromov