Vatikán odsudzuje eko-vandalizmus

Vatikán odsúdil tzv. "eko-vandalizmus" namierený proti objektom kultúrneho dedičstva, informovala v piatok talianska agentúra Ansa.

28.05.2023 22:37
debata
Taliansko, fontána di Trevi, Čítajte viac Starosta Ríma: Z Fontány di Trevi musíme vyliať 300 000 litrov vody, zničili ju!

Eko-vandalizmus sa stal aktuálnym problémom po tom, čo zoskupenia ako talianska Ultima Generazione (UG/Posledná generácia) začali vandalizovať umelecké diela a pamätníky, v snahe upozorniť na potrebu aktívneho riešenia klimatickej krízy.

„Je užitočné zopakovať, že je zodpovednosťou nás všetkých chrániť umelecké diela, ktoré boli súčasťou dedičstva ľudstva po celé stáročia a stali sa turistickými atrakciami,“ napísal Predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu Rino Fisichella. „Každú formu násilia, pôsobiacu proti ich zachovaniu treba dôrazne odsúdiť.“

UG a jej sesterské skupiny v iných štátoch tvrdia, že sa neradi uchyľujú ku kontroverzným formám protestu, ale po tom, čo celé desaťročia snáh primäť svetových lídrov zastaviť emisie skleníkových plynov prostredníctvom tradičných protestov zlyhali, nevidia žiadnu inú možnosť.

Demonštranti UG pomaľovávajú pomníky ľahko zmývateľnými farbami a pri umeleckých dielach si berú za terč ich ochranné prvky a nie diela samotné.

Pápež František v minulosti opakovane vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa začalo zaoberať klimatickou krízou a vo štvrtok vyzval na ukončenie „nezmyselnej vojny proti tvorbe“.

Grónsko, ľadovec Čítajte viac Keď sa 2 kilometre hrubý ľadovec roztopí, zmetie milióny. Hladina oceánov stúpne o 7 metrov žena, názor, hnev, smútok, dievča Čítajte viac Boom sexuálnych večierkov v Rusku: Ľudia sú z vojny vystresovaní, hľadajú relax. Lacné pracovníčky o biznis ale prišli
debata chyba
Viac na túto tému: #Vatikán #vandalizmus