Chcete byť prezident či diktátor? Vytvorte si vlastný štát podľa OSN, stačí malý pozemok

Ako by vyzerala ideálna krajina podľa vás? Nízke alebo žiadne dane? Dokonalá obrana alebo neutralita? Žiadni politici alebo aspoň zopár zodpovedných? Demokracia či diktatúra?

05.07.2023 06:00
debata (6)
Púšť v Kalifornii
Video
V takomto prostredí vznikol Slowjamastan / Zdroj: Pixabay.com

Na svete je nová krajina. Síce ju (zatiaľ) ešte žiaden štát neuznal, ale má svoje pravidlá a najmä – svojho vládcu. Tým je istý dídžej zo San Diega s vášňou pre cestovanie, ktorý navštívil všetky krajiny sveta uznané OSN, no žiadna sa mu nepozdávala na sto percent, a tak sa rozhodol usadiť vo vlastnej, píše CNN.

Keďže navštívil všetkých 193 krajín sveta, rozhodol sa svoj výkon potiahnuť ešte o kus ďalej, a navštíviť aj „194.“ krajinu. Taká však zatiaľ na svete nebola, preto si ju musel vytvoriť.

Nočný rozhlasový dídžej Randy „R Dub!“ Williams si za 19 000 dolárov kúpil 44 515 m2 vyprahnutej pôdy v kalifornskej púšti, ktorú 1. decembra 2021 o 12:26 vyhlásil za novú krajinu a pomenoval ju podľa svojej relácie Slowjamastan.

Sám sa vyhlásil za sultána Slowjamastanu a ako panovník svojej krajiny oficiálne vyhlásil nezávislosť od Spojených štátov amerických, v ktorých teraz tvorí enklávu.

V obleku a slnečných okuliaroch zasadol za drevený stôl umiestnený pod holým nebom – svoju kanceláriu v Dublândii, hlavnom meste Republiky Slowjamastan.

Za necelé dva roky existencie krajina nezaháľala a vydala viacero (aj bizarných) zákonov – zakázané je tu napríklad nosenie crocsov. Okrem toho má republika mnoho znakov štátu – má vlastnú vlajku, tlačí svoju vlastnú menu („duble“), má národnú hymnu, ktorá sa hrá pri štátnych príležitostiach, a vydáva aj vlastné pasy.

Republika Slowjamastan má dokonca viac ako 500 registrovaných občanov, pričom 4 500 ďalších údajne bolo schválených podmienečne alebo čakajú na občianstvo. Ľudia sa môžu uchádzať o občianstvo a pozície v kabinete prostredníctvom webovej stránky Slowjamastan.org.

„Väčšinu času sme diktatúra,“ hovorí Williams, keď vysvetľuje systém „vlády“ svojej republiky.

„Príležitostne usporiadame špeciálne hlasovacie ceremoniály a referendá. Nedávno som umožnil občanom hlasovať o tom, aké by malo byť naše národné ovocie, šport a dokonca aj to, ako by sa malo naše národné zviera pomenovať.“

Mohlo by sa zdať celkom paradoxné, že „republika“ má za hlavu štátu diktátorského sultána, ale o to tu ide. Cesty zaviedli Williamsa do niektorých z najkurióznejších destinácií sveta a na vlastné oči videl bizarné kulty osobnosti a rozpory, ktoré existujú na miestach, ako je Severná Kórejská ľudovodemokratická republika.

Williamsova „krajina“ oficiálne pomenovaná Spojené územia suverénneho národa Slowjamastanskej ľudovej republiky sa nachádza pri kalifornskej štátnej ceste 78, dve a pol hodiny jazdy severozápadne od San Diega.

Malý pozemok je len kúskom púšte, ale Williams pri diaľnici vztýčil obrovskú značku „Vitajte v Slowjamastane“, postavil hraničnú kontrolnú stanicu a nad jeho kanceláriou veje farebná štátna zástava.

Williamsa k vytvoreniu Slowjamastanu inšpirovali rôzne mikroúzemia, samozvané krajinky, ktoré často riadia excentrickí vodcovia.

V auguste 2021 Williams navštívil Republiku Molossia, mikronárod v Nevade, ktorý v roku 1998 vyhlásil nezávislosť od Spojených štátov amerických. V krajine ho osobne privítal „prezident Jeho Excelencia Kevin Baugh“ a dozvedel sa o aktuálne prebiehajúcej „vojne“ Republiky Molossia s už zaniknutým Východným Nemeckom. Zistil aj, že miestna mena („valora“) je namiesto zlata krytá čokoládovými tabuľkami.

Williams je otvorený cestovnému ruchu, pozýva turistov, aby prišli jeho republiku navštíviť. Medzi najobľúbenejšie aktivity návštevníkov patrí fotenie selfie pred nápisom Slowjamastan, návšteva Námestia nezávislosti či hľadanie nepolapiteľného mývala, národného zvieraťa Slowjamastanu.

Sám sultán rád pózuje na fotografiách a prednáša verejné prejavy vo svojej zelenej sultánskej uniforme, doplnenej o falošné vojenské ocenenia, zlaté náramenníky a tónované slnečné okuliare.

Najíma si „pohraničníkov", obklopuje sa „bezpečnostnými zložkami“ a keď organizuje podujatia, predstavuje zoznam zákazov, ktoré musia všetci občania a návštevníci dodržiavať, aby sa vyhli „vyhosteniu“.

Charakter krajiny aj oblečenie sultána zo Slowjamastanu sú spôsobom, ako poukázať na absurdity, ktoré sa vyskytujú v politike a diktatúrach.

Jeho ďalším veľkým plánom je získať dostatok finančných prostriedkov na vybudovanie lenivej rieky, farmy pásavcov, mongolského zariadenia na grilovanie s neobmedzenou konzumáciou a obrovskej sochy Veľkého vodcu Williamsa.

Sultán tvrdí, že pracuje na vytváraní diplomatických vzťahov s inými krajinami a na svojich nedávnych cestách si nechal opečiatkovať svoj pas Slowjamastanu 16 rôznymi krajinami vrátane Južnej Afriky, Nového Zélandu, Vanuatu a Spojených štátov.

Objasňuje, že Slowjamastan technicky spĺňa kritériá pre suverénny štát, ako ich definuje Dohovor z Montevidea z roku 1933, ktorý sa zvyčajne uvádza ako najpresnejšia definícia krajiny.

Dohovor z Montevidea vyžaduje, aby mala krajina stálu populáciu, vymedzené územie, vládu a schopnosť nadväzovať diplomatické vzťahy s inými štátmi, čo sú všetky predpoklady, ktoré podľa Williamsa Slowjamastanská republika splnila.

Ďalšou fázou je, aby sultán získal uznanie odtrhnutia svojho mikroštátu od Spojených štátov, aj keď práve to môže byť problém.

„Som trochu frustrovaný, keď musím priznať, že e-maily a správy, ktoré som poslal prezidentovi Bidenovi cez Facebook, Twitter, Instagram a MySpace, zostali neprečítané,“ vysvetľuje Williams pre CNN.

Dubrovník, Chorvátsko Čítajte viac Tešíte sa už na more? Pozor, tu je 21 dôvodov, prečo by ste (už nikdy) nemali dovolenkovať v Chorvátsku Fajčenie v práci oberá firmy o milióny - fajčiari viac chýbajú Čítajte viac Fajčíte? Tieto dovolenkové destinácie vám za cigarety naparia pokuty aj väzenie Hronský Beňadik Čítajte viac Nevšedná dovolenka: Tu je 5 tipov na čarovné kúty Slovenska, ktoré (možno) nepoznáte

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #štáty