Na Zelenej hore vznikol nový interaktívny chodník

V Slovenskom raji v oblasti zvanej Zelená hora vznikol nový interaktívny chodník s množstvom prvkov pre športovcov, milovníkov histórie, ale aj netradičného umenia. Projekt s názvom "Cesta bojovníka v čarovnom lese" vznikol neďaleko Hrabušíc vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja (KSK) vo výške 40 000 eur. Počas otvorenia chodníka to uviedol predseda občianskeho združenia (OZ) Zelená hora Ladislav Novotný s tým, že ďalších 3000 eur na tento zámer získali od obce.

25.06.2023 14:00
debata

Cieľom projektu je podľa neho znovu oživiť magické a pritom zabudnuté miesto s bohatou historickou hodnotou a zároveň sprístupniť menej náročnú trasu v Slovenskom raji pre rodiny s deťmi.

Na Zelenej hore stálo významné hradisko i nedokončený Marcelov hrad, ktorý bol útočiskom bratríkov, povstalcov a rebelov. Na tomto mieste sa zachovali základy bašty s priemerom ôsmich metrov. Teraz si jej monumentálnosť môžu návštevníci predstaviť vďaka projekcii na interaktívnej tabuli.

„Interaktívne a tematické chodníky sú aktuálne žiadanou atrakciou a táto je určená naozaj pre široké spektrum návštevníkov – od športovcov, cez lovcov hradov, milovníkov histórie až po vyznávačov netradičných diel,“ skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Počas uplynulých mesiacov spevnili vyše 70 metrov náročného terénu na východe Zelenej hory, prečistili plochu hradiska od náletových drevín, vybudovali kondičný vytrvalostný okruh a tiež priestor na oddych. Súčasťou projektu bol aj archeologický výskum a čiastočná sanácia zostávajúcich hradieb.

Novotný dodal, že súčasťou areálu sú i land-artové objekty a turistický prístrešok v stredovekom štýle s multimediálnym zariadením, ktoré prehráva zhudobnené príbehy, povesti a legendy viažuce sa k lokalite.

„Strategicky výnimočne umiestnený kopec Zelená hora bol obývaný tisícky rokov a len veľmi opatrne odhaľuje svoje tajomstvá. Z niekdajšieho miesta plného života sa postupom času stalo už len vojenské obranné miesto – Marcelov hrad. Mnohí Zelenú horu spájajú práve s ním, ale to, čo tu bolo pred hradom, je z veľkej časti zahalené tajomstvom, ktoré sprístupniť verejnosti sa stalo naším cieľom,“ ozrejmil Novotný s tým, že okruh má z turistického centra na Podlesku približne päť kilometrov s minimálnym prevýšením približne 100 metrov.

V blízkosti sa nachádza aj včelí areál, kde turisti nájdu unikátnu ekovčelnicu s voľným chovom včiel a apidomčekom. Aj vďaka tomu si podľa výkonnej riaditeľky organizácie Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej táto lokalita získava stále viac nových priaznivcov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenský raj