Trenčiansku pýchu pomenovali po cisárovnej Sissi

Pod jednou z najslávnejších slovenských dominánt, kde sa odohrával jeden z najromantickejších ľúbostných príbehov všetkých čias, v jednom z troch najstarších slovenských miest už 121 rokov víta hostí jeden z najkrajších hotelov. Priamo na úpätí brala, na ktorom sa vypína Trenčiansky hrad, stojí historický Hotel Elizabeth. Práve teraz ponúka letný program na prázdniny – Letný špeciál.

30.06.2023 00:00
Hotel Elizabeth, pr, nepouzivat

S myšlienkou vybudovania hotela prišiel veľkopodnikateľ s drevom a majiteľ bytčianskeho panstva barón Armin Popper. Staručký hostinec U červenej hviezdy, ktorý tu pôvodne stál, dal prvý investor zbúrať a pustil sa do výstavby budúceho najhonosnejšieho hotela v Trenčianskej župe. Písal sa rok 1902 a legendárny hotel začal písať svoj príbeh. Popper pomenoval hotel po manželke cisára Františka Jozefa Alžbete – Erzsébet, známej aj ako Sissi.

Hneď po otvorení sa hotel stal súčasťou spoločenského a kultúrneho života Trenčína. S hotelom sa spája aj kuriózna historka. V roku 1907 v ňom pribudlo kasíno, ktoré vraj bolo prvé v Uhorsku, a v ten istý rok ho majiteľ prehral v kartách.

Hotel Elizabeth, pr, nepouzivat

Vynovený, s pôvodným menom

V roku 1921 sa premenoval na Hotel Tatra, no ani pod novým názvom nestratil nič zo svojho pôvabu a komfortu, ktorý ho preslávil.

Po 85 rokoch prevádzky ho však zatvorili. Dlhých sedem rokov podstupoval rozsiahlu rekonštrukciu, po ktorej sa medzi svojich hostí, do dobrej spoločnosti, vrátil plný elánu, pripravený plniť ich želania.

Ďalšiu renováciu si doprial v rokoch 2010 až 2012. Stála približne 15 miliónov eur, z toho 3,9 milióna pochádzalo z prostriedkov Európskej únie. Rekonštrukcia z neho spravila majstrovské štvorhviezdičkové spojenie moderného obchodného a wellness hotela, ktorý si však zachováva aj jedinečnú historickú atmosféru a čaro secesnej architektúry. Po opätovnom otvorení dostal hotel svoje pôvodné meno – Elizabeth.

Hotel Elizabeth, pr, nepouzivat

Lákadlo pre turistov

Pohľad do histórie umožňuje hotel nielen vo svojich priestoroch, ale priam oknom do minulosti je jeho vyhliadková terasa, odkiaľ dovidieť priamo na hradnú skalu a unikátny, takmer dvetisíc rokov starý nápis vytesaný do kameňa: „Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré sídlilo v Laugariciu, v počte 855 vojakov II. légie, dal zhotoviť M. V. Maximianus, legát II. pomocnej légie.“ Zanechali ho tam Rimania po tom, čo v roku 179 porazili germánskych Kvádov.

Dnes Hotel Elizabeth, ktorý prezývajú aj legendou slovenského hotelierstva, víta návštevníkov Trenčína, turistov, ale aj najnáročnejšiu obchodnú klientelu. Okrem ubytovania a relaxu ponúka aj organizáciu konferencií, teambuildingov, rodinných osláv a svadieb.

V očarujúcich priestoroch sa nachádza 78 izieb zariadených v teplých krémových tónoch, z toho jeden exkluzívny apartmán. Ten ponúka veľkorysé priestory, dennú aj nočnú časť. Najzaujímavejšie je riešená jeho kúpeľňa, ktorú od spálne delí priečka z mliečneho polopriehľadné­ho skla.

Nielen dobrý spánok, ale aj wellness dokáže zregenerovať po dlhej ceste či namáhavom rokovaní. V hotelovom wellnesse nájdete rímske kúpele s rôznymi procedúrami, masáže, sauny, ale aj terapiu ľadom, ktorá podporí obehovú sústavu po horúcich procedúrach.

Hotel Elizabeth, pr, nepouzivat

Ocenenia

Na svoju reštauráciu v historických priestoroch je hrdý šéfkuchár, ktorý pre hostí zostavil ponukový list plný delikates z prírodných lokálnych surovín.

Že si tím hotela svoju prácu robí dobre, chvália nielen hostia, ale dokazujú to aj ocenenia, ktoré Elizabeth získava. Medzi tými poslednými sú 1. miesto v súťaži špičkových historických hotelov Heritage Hotels of

Europe 2022 a to v kategórii Heritage & Dizajn, rovnako prvenstvo v iLuxury Global Awards 2021 v kategóriách Luxusný biznis hotel a Luxusný historický hotel Slovenska a taktiež víťazstvo vo World Luxury Hotel Awards 2021 v kategórii Luxusný romantický hotel Slovenska.

„Od doby, keď bol v roku 2012 tento hotel zrekonštruovaný, zmenil sa nielen on, ale aj život v meste. Sme na tento hotel veľmi pyšní a sme radi, že nám robí dobré meno v celom svete,“ uviedol pri tej príležitosti primátor Trenčína Richard Rybníček. Ani v minulých rokoch nemal Elizabeth núdzu o svetové ocenenia.

Hotel Elizabeth, pr, nepouzivat

Letný špeciál

Čím viac nocí zostanete, tým viac benefitov dostanete. Pri pobyte na minimálne 2 a viac nocí automaticky za každú 2. a ďalšiu noc získavate a môžete si vybrať jeden zo šiestich benefitov ZDARMA. Pri pobyte na min. 2 noci automaticky klient dostáva 3-hod. vstup na Kúpalisko Zelená žaba. V cene ubytovania dostane klient bohaté raňajky, vstup do hotelového wellness a fitness centra.

V okolí Hotela Elizabeth sa okrem známych turistických miest, ako je Trenčiansky hrad, Čachtice, Beckov či Haluzická tiesňava nachádza aj množstvo ďalších zaujímavých miest.

Kam na výlet: 6 tipov v okolí

1. Dom mestského kata – je jedinou zachovanou stavbou tohto typu v Trenčíne. Reprezentuje charakteristický meštiansky dom s okružnou drevenou pavlačou.

2. Trenčianske Teplice, prehliadka kúpeľného mesta, ale najmä návšteva legendárneho Kúpaliska Zelená žaba – unikátneho areálu v objatí zelene a vysokých stromov, ktorý ponúka jedinečné služby a zážitok pre malých veľkých aj najstarších.

3. Kláštor Veľká Skalka – najstaršie pútnické miesto na Slovensku, dnes národná kultúrna pamiatka.

4. Opatovská jaskyňa – krasový útvar pri kláštore Skalka ponúka 60 metrov jaskynných chodieb.

5. Rozhľadňa Soblahov, Dúbravka – drevená veža s krásnymi výhľadmi.

6. Zvyšky Súčanského hradu a vrch Krasín v Bielych Karpatoch.

trencin, pr nepouzivat
min, pr nepouzivat

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

chyba