Pokračovanie článku: Toto je 10 no-go zón: Najhrozivejším miestam sa radšej vyhnite, najmä v noci

Tu je 10 najbezpečnejších a tiež 10 najnebezpeč­nejších krajín sveta.

Najbezpečnejšie:

  • 10. Švajčiarsko
  • 9. Japonsko
  • 8. Slovinsko
  • 7. Portugalsko
  • 6. Singapur
  • 5. Rakúsko
  • 4. Nový Zéland

3. Írsko

Írsko kleslo oproti vlaňajšku len o jedno miesto, a tak ostáva jednou z troch najmierumilov­nejších krajín sveta. Na Smaragdovom ostrove je nízka úroveň terorizmu a málo domácich alebo medzinárodných konfliktov.

Návšteva Írska by nebola úplná bez ochutnávky pinty Guinnessu a návšteva Guinness Storehouse je vysoko na zozname prianí mnohých turistov, ktorí mieria do Dublinu.

Po prehliadke pamiatok mesta zamierte do Temple Baru a večer zakončite počúvaním živej írskej kapely. Nezostávajte však len v Dubline; čarovne panenské pobrežie Írska je nádherné a je tu veľa tichých miest, kde ho môžete obdivovať bez davov ľudí.

Dublin Foto: SHUTTERSTOCK
Dublin, Írsko Dublin

2. Dánsko

Dánsko obzvlášť vysoko skórovalo v indexe bezpečnosti a ochrany, čo znamená, že občania a turisti môžu vo všeobecnosti blúdiť krajinou hoci aj v noci, a to úplne bez obáv.

Hipsterské mesto Kodaň je skvelým lákadlom pre turistov: návštevníci si tu môžu vychutnať malebný Nyhavn, prezrieť mestský prístav, alebo sa bezpečne previezť ulicami na bicykli. Kodaň navyše oplýva množstvom špičkových reštaurácií.

Mimo hlavného mesta sa oplatí zavítať napríklad do Aarhusu a tamojšieho fantastického múzea umenia ARoS.

Dánsko má však aj krásnu prírodu, ktorú stojí za to preskúmať.

Kodaň, Dánsko Foto: SHUTTERSTOCK
Dánsko, Kodaň, selfie, mobil, tri dievčatá, Dánky, fotka, veselé, šťastné, kamarátky, mesto, dievčatá, ženy, Kodaň, Dánsko

1. Island

Island má dlhú históriu ako najbezpečnejšia krajina na svete: na prvom mieste sa drží od roku 2008. Na vrchole globálneho mierového indexu je vďaka svojej bezpečnej spoločnosti a nemíňa veľa na armádu. Je tiež široko považovaný za jedno z najbezpečnejších miest, ktoré môžu sólo cestovateľky navštíviť.

Krajina ohňa a ľadu je na zozname želaní mnohých ľudí vďaka svojim neuveriteľným geotermálnym prameňom, oslnivým vodopádom a dobrým šanciam vidieť polárnu žiaru.

Turisti môžu tiež preskúmať ľadovce, zatiaľ čo milovníci vzrušenia sa môžu potápať v trhline Silfra, medzere medzi severoamerickými a eurázijskými kontinentálnymi platňami.

Okrem hojne navštevovaných pamiatok Zlatého okruhu sa tu nachádza aj pokojné Akureyri, štvrté najväčšie mesto na ostrove, ktoré leží na severe, pri pobreží fjordu Eyjafjöruur, alebo hotspot na pozorovanie veľrýb Húsavík.

Pohľad na slávnu katedrálu Hallgrimskirkja a... Foto: SHUTTERSTOCK
Island, Reykjavík Pohľad na slávnu katedrálu Hallgrimskirkja a mesto Reykjavík na Islande.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #mier #pokoj #pokoj a mier